GPW przewodziła europejskim giełdom

Przemek Barankiewicz
10-03-2003, 00:00

W dobrym stylu zakończyła tydzień warszawska giełda. Inwestorzy pokazali, że nie boją się wojny w Iraku, co udowodnił też indeks WIG20, najsilniejszy z głównych indeksów europejskich parkietów. Martwić może jednak wybiórczość wzrostów. Najlepsze były papiery TP SA, Prokomu, KGHM i Agory, które jeszcze dzień wcześniej notowały wielomiesięczne minima. To sugeruje korekcyjny charakter zwyżki. Na poważniejszy popyt musimy poczekać przynajmniej do początku konfliktu w Iraku.

Mocno, szczególnie zanim zarząd wykluczył skup akcji od Skarbu Państwa, wzrastała cena TP SA. Wycena telekomu — podobnie jak KGHM i Prokomu — dynamicznie odbiła się od 5-miesiecznych minimów. Ze spółek tych nie napłynęły żadne istotne informacje, jeśli pominąć zapowiedzi niewypłacenia dywidendy w KGHM. Konglomerat nie ma pieniędzy dla inwestorów, ale na podwyżki dla załogi zawsze coś „wysupła”.

Od kilku dni dzielnie radzą sobie banki. Poprawiła się nieznacznie wycena Banku Millennium. Rynek najwyraźniej ciągle ufa prezesowi Bogusławowi Kottowi, który obronił posadę szefa. Plan banku — przynajmniej jeśli chodzi o redukcję wskaźnika koszty/dochody — nie wygląda jednak zbyt ambitnie. Silny był kurs BPH PBK. Wycenie spółki sprzyja możliwe przejęcie organizacji emisji obligacji PSE o wielomiliardowej wartości.

Popyt omijał „defensywne” papiery Świecia i Grupy Kęty, które zwykle podążają wbrew rynkowej koniunkturze. Po udanym otwarciu, z historycznego maksimum spadła wycena Świecia. Spadek ceny Grupy Kęty można wiązać z wyższą podażą akcji po wprowadzeniu do obrotu akcji menedżerskich, stanowiących 2 proc. kapitału.

Ciągle tanieją papiery Computerlandu, który osiągnął 17-miesięczne minimum.

Spadała też wycena Netii. W zarządzie telekomu doszło do zmian. Analitycy wskazują, że rozdrobnienie akcjonariatu — wynikające z zamiany długu na akcje — może utrudnić spójną politykę spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW przewodziła europejskim giełdom