GPW rozmawia ze spółkami o kolejnych debiutach na rynku

  • PAP
opublikowano: 23-11-2022, 13:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rozmowy z kolejnymi spółkami, które mogłyby zadebiutować na warszawskim rynku - powiedziała w środę na konferencji wynikowej giełdy Izabela Olszewska członek zarządu GPW.

fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

"Podobnie jak i w zeszłym roku prowadzimy wiele rozmów z ciekawymi spółkami i mamy nadzieję, że zaowocuje to debiutami, jak tylko sytuacja z wycenami i na rynku się poprawi" - powiedziała Olszewska.

Wyjaśniła, że skutki wojny w Ukrainie powodują, że część spółek odkłada swoje decyzje dotyczące procesu IPO na później i czeka na poprawę wycen na rynku wtórnym.

Przypomniała, że zgodnie z kwartalną informacją podawaną przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego o liczbie czynnych postępowań prospektowych na 30 września złożonych było 14 prospektów natomiast nie ma tutaj informacji ile jest w toku a ile jest zawieszonych.

Z kolei prezes GPW Marek Dietl poinformował ponadto, że giełda pracuje nad strategią, na lata 2023-2027, która powinna zostać przedstawiona rynkowi w pierwszym kwartale 2023 roku.

"Przystępujemy do przygotowywania strategii na lata 2023-27. We wszystkich naszych podstawowych liniach biznesowych musimy sprostać niekorzystnym zmianom regulacyjnym. Chcemy na nie odpowiedzieć przez rozwijanie oferty w biznesie podstawowym w obszarach najmniej zagrożonych niekorzystną ewolucją uwarunkowań prawnych" - stwierdził prezes.

Szef GPW poinformował, że spółka planujemy dywersyfikować ofertę poza rynki obciążone nawisem regulacyjnym i nadzorczym, a nad strategią pracuje z międzynarodową firmą doradczą.

Prezes GPW podkreślił też, że spółka planuje pozostać firmą dywidendową i regularnie dzielić się z akcjonariuszami częścią wypracowanego zysku.

Zysk netto grupy GPW w trzecim kwartale 2022 roku spadł rdr o 14 proc., do 31,1 mln zł. Wynik netto okazał się wyższy o 6,6 proc. od zakładanego przez analityków zysku na poziomie 29,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane