GPW rozpocznie poniedziałkowe notowania niewielkimi zmianami

opublikowano: 20-10-2003, 08:45

Potyczki polityczne wokół przyszłorocznego budżetu, a także niepokojące wiadomości o obecnym stanie kasy państwa nie służą poprawie nastrojów na warszawskiej giełdzie. Widać to było wyraźnie w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. W czwartek i piątek WIG20 stracił 100 pkt. Zniwelował tym samym niemal całą zdobycz punktową z początku tygodnia.

Spadki z końca ubiegłego tygodnia pozwoliły na korektę październikowych wzrostów. Na początku miesiąca WIG20 znajdował się w pobliżu 1500 pkt. Potem zdecydowanie ruszył w górę, co pozwoliło mu zaatakować tegoroczne maksima w okolicy 1700 pkt. Korekta wzrostów byłaby dobrym sygnałem, gdyby nie to, że spowodowały ją nie tylko czynniki natury ‘technicznej’. Pogłoski o zmianie na stanowisku premiera, nieudany przetarg obligacji i doniesienia o pogorszeniu płynności budżetu wzmocniły wyprzedaż na GPW. Choć podaż wyraźnie osłabła w piątek, a WIG20 zatrzymał się w pobliżu 1620 pkt., który w ubiegłym tygodniu był jego wsparciem, zawirowania polityczne mogą nadal znajdować negatywne odbicie w nastrojach panujących na rynku. Chodzi przede wszystkim o rosnący sprzeciw wewnątrz koalicji wokół planu ograniczenia wydatków budżetowych. Można oczekiwać, że w najbliższym czasie będzie to główne źródło chwiejności nastrojów na rynku kapitałowym.

Poniedziałkowe notowania na GPW nie będą prawdopodobnie zbyt emocjonujące. Rozpoczną się zapewne od niewielkich zmian indeksów. Przesłanie w piątek wieczorem przez Sejm projektu budżetu do komisji może poprawić klimat panujący na rynku. Inwestorzy będą czekać na wykrystalizowanie się dominującyh nastrojów na rynkach zagranicznych. W Europie poprawi je zapewne umocnienie się euro. Popsuje redukcja prognozy wyników Peugeota. Rynki będą czekać na sygnały z USA, gdzie wciąż trwa festiwal wyników kwartalnych. Z największych spółek ma je przedstawić w poniedziałek Citigroup.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW rozpocznie poniedziałkowe notowania niewielkimi zmianami