GPW: rynek chce kontynuować wzrost

Artur Szymański
opublikowano: 11-12-2003, 09:10

Wprawdzie środowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, ale końcówka handlu pokazała, że rynek ma ochotę do wzrostów.

Wczorajsze spadki w żadnym wypadku nie przekreślają szans rynku na kontynuację wzrostów z pierwszych dwóch sesji tego tygodni. Relatywna przewaga podaży na wczorajszej sesji wzięła się z chwilowego odpuszczenia przez kupujących po tym jak na sesji wtorkowej nie powiodły się dwie próby zamknięcia luki bessy.

Mało brakowało aby we wtorek inwestorom udało się dobić do poziomu 1560 pkt na WIG20. Tak się jednak nie stało i stąd wczorajsze zniechęcenie widoczne zwłaszcza na początku sesji. Po porannym spadku indeksu o ponad 1,5 proc. później było już lepiej, a pod koniec dnia kupujący udowodnili, że nie opuścili rynku. Niemniej jednak nie udało się całkiem zniwelować strat.

Pozytywnym natomiast sygnałem jest spadek obrotów w porównaniu do poprzednich sesji, który pokazuje, że nie ma zbyt wielu chętnych do sprzedawania akcji. Dlatego można się spodziewać, że do głębszych spadków, tj. poniżej poziomu 1500 pkt raczej nie dojdzie w najbliższym czasie. Najbardziej prawdopodobna jest kilkusesyjna konsolidacja w okolicach 1550 pkt. lub umiarkowane wzrosty.

Wprawdzie na korzyść tego drugiego scenariusza nie przemawia osłabienie giełdy na Wall Street, ale w poniedziałek inwestorzy w Warszawie pokazali, że jak mają ochotę do kupna akcji, to nie powstrzymają ich nie najlepsze wieści zza oceanu. Tak się składa, że dziś o godzinie 14.30 inwestorzy otrzymają porcję danych gospodarczych z USA. Prognozy są optymistyczne. Analitycy spodziewają się, że listopadowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,7 proc., a liczba nowych bezrobotnych nie przekroczy 359 tys. osób.

Na korzyść scenariusza wzrostowego na polskim rynku akcji przemawia wczorajszy mocny wzrost cen obligacji, który przełożył się też na rosnące notowania złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek chce kontynuować wzrost