GPW: rynek czeka na dane makro z USA

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 12-12-2002, 14:04

Wygląda na to, że ostatnie sesje mocno osłabiły stronę popytową na warszawskiej giełdzie. Kupujący nie są w stanie utrzymać indeksów na porannych poziomach. W efekcie mamy do czynienia z powolnym osuwaniem się w kierunku wczorajszych zamknięć. Słabnie TPSA i PKN. Oznaki ożywienia handlujących dostrzec można tylko na tych dwóch papierach. Marazm potrwa przynajmniej do godz. 14.30. O tej porze opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej za listopad w USA. Prognozy zakładają wzrost o 0,4 - 0,5 proc. miesiąc do miesiąca. Dobre dane z pewnością pomogłyby rynkom zachodnioeuropejskim, które notują dziś wyrażne spadki.

Poranna zwyżka akcji TPSA już jest wspomnieniem. Poziom 13,1 zł, który stanowi aktualne wsparcie jeszcze się broni, jednak kurs zaliczył minimum poniżej 13 zł. Zamknięcie poniżej wspomnianego wsparcia będzie sygnałem kontynuacji przeceny w kierunku 12 zł. Ostatnie notowania na rodzimym rynku przebiegły pod dyktando wyprzedaży akcji Telekomunikacji Polskiej. Giełdę obiegła pogłoska, że instytucje, które otrzymały papiery spółki od Skarbu Państwa chcą w najbliższych dniach je sprzedać. Doprowadziło to do gwałtownej przeceny walorów TPSA, która pociągnęła za sobą cały rynek.

Poranne zyski niweluje również PKN Orlen, który jest regularnie atakowany przez podaż w popołudniowej części handlu. Gracze z mieszanymi uczuciami przyjmują ostatnie wiadomości ze spółki. Koncern rozpoczął zagraniczną ekspansję akwizycją sieci stacji w Niemczech. Kwota inwestycji była niższa od spodziewanej przez analityków. Wczoraj konsorcjum płockiego koncernu i Rotch Energy złożyło ofertę na zakup Rafinerii Gdańskiej. Ewentualny zakup RG może znacząco wpłynąć na wzrost wartości walorów PKN.

Wśród mniejszych spółek spada wycena Jelfy, dla której CDM Pekao obniżył dotychczasową pozytywną rekomendację. Kurs producenta leków nie zdołał przebić ważnego oporu na poziomie 52 zł. Zniżkuje również Polifarb pomimo że spółka poinformowała o utworzeniu funduszu dywidendowego na kwotę sięgającą 13 mln zł. Korekta spadkowa na obu papierach jest następstwem znacznych wzrostów kursu w ostatnim czasie. Obie spółki zaprezentowały zadowalające wyniki kwartalne.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek czeka na dane makro z USA