GPW: rynek jest pogrążony w wakacyjnym maraźmie

Sebastian Gawłowski
20-07-2004, 12:49

Popołudniowa część sesji przynosi jeszcze większy marazm niż w porannym handlu. Aktywność handlujących jest śladowa, obroty na całym rynku ledwo przekroczyły 120 mln zł. W takich warunkach trudno o poważne decyzje. W efekcie wahania indeksów są kosmetyczne, a zmiany wartości powodują nawet małe zlecenia. WIG 20 pozostaje w pobliżu 1700 pkt.

Wśród największych spółek wchodzących w skład portfela WIG 20 panują mieszane nastroje. Mocny jest austriacki BACA i walory informatyczne. Do strefy wartości dodatnich przebił się Pekao. Obrotom lideruje zniżkujący BPH PBK. Wartość 19 mln zł nie powala na kolana. Tracą również PKN i KGHM. Bez zmiany ceny handlowana jest TPSA.

Na szerokim rynku wyróżnia się Sanwil, który wraca do łask inwestorów po ugaszeniu konfliktu w akcjonariacie spółki. Mocny jest Wandalex po którym spodziewane są dobre wyniki. Liderem wzrostów jest Mostostal Siedlce. Rynek wyraźnie zapomniał o wcześniejszych obawach związanych z fuzją z Polimexem Cekop. Dzisiejszy PB informuje o kolejnych planach podmiotu powstałego po połączeniu. Na pierwszy ogień mają pójść akwizycje specjalistycznych firm budowlanych. Rośnie cena Forte. PB informuje, że meblarska spółka zanotuje zysk w drugim kwartale dzięki efektom dokonanych przejęć. Na plusie handlowany jest Mieszko, który zapowiada dobre wyniki po pierwszym półroczu i przejęcia.

Wyraźnie i na sporych obrotach rośnie Cersanit. OFE ING NN przekroczył próg 5 proc. kapitału. Zwyżki nie przerywa Artman pomimo informacji o zmniejszaniu zaangażowania przez fundusze, które nabywały jego akcje w ofercie publicznej i obawy o wyniki kwartalne. Impexmetal również mocno zwyżkuje. Trwa składanie ofert na kupno pakietu akcji spółki należących do

Skarbu Państwa. W ostatnim czasie handel tymi akcjami nasilił się na fali pogłosek że skupuje je chętny do przejęcia firmy. Wysoko notowany jest Macrosoft. Niedawno akcje spółki nabywały jej władze. Do góry idą kursy Suwar, Vistuli, Hydrotoru.

Na drugim biegunie jest Elkop. Wciąż nie może otrząsnąć się Impel. Spółce przygląda się KPWiG, a wszystko przez zawirowania związane ze statusem pracy chronionej. Bez wyrazu prezentują się Interia i Onet pomimo dobrych informacji o znaczącym wzroście rynku reklamy internetowej. Z kolei realizacja zysków po ostatnich silnych wzrostach odnotowuje Inter Cars i Nowa Gala.

Druga połowa lipca rozpoczęła się od odreagowania na warszawskim parkiecie. Indeks największych spółek WIG 20 powrócił w okolice psychologicznego poziomu 1700 pkt i wygląda na to że kupujący mają ochotę przynajmniej zmierzyć się z tą barierą. Dobrze prezentują się PKN (spółka czeka na wybór nowego prezesa) i KGHM. Niepokoi za to postawa banków. Na większe wzrosty raczej nie pozwolą słabe nastroje na giełdach zachodnich. Z kolei podtrzymaniu optymizmu będą sprzyjać dane makro gospodarki, przeforsowanie przez parlament fundamentalnych projektów planu Hausnera i stanowisko nowego

ministra finansów w sprawie ograniczania wydatków budżetowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek jest pogrążony w wakacyjnym maraźmie