GPW: Rynek konsoliduje się przy szczycie

Artur Szymański
05-04-2004, 15:09

Sesja niezbyt ciekawa. Rynek konsoliduje się w okolicach szczytu 1815 pkt. Inwestorzy realizują zyski z piątkowego wzrostu wartości TP SA.

Kapitał zagraniczny tak skory do zakupów papierów blue chipów w piątek, dziś nie jest aktywny. Gracze postanowili zrealizować część zysków, jakich przysporzył im ponad 5-proc. wyskok kursu TP SA w piątek.

Inwestorzy chcą złapać dwie sroki za ogon - zrealizować zyski z piątkowego wyskoku akcji TP SA, ale jednocześnie utrzymać WIG20 na wysokim poziomie tak, by w kolejnych dniach zaatakować tegoroczny szczyt. Ogólnie na plusach rynek trzyma KGHM, który poprawia dziś roczne maksimum. Realizacja zysków z papierów miedziowego kombinatu pewnie pójdzie na drugi ogień, po TP SA.

Na razie inwestorzy nie wydają się być zainteresowani przebiciem oporu wyznaczonego przez tegoroczny szczyt w cenach zamknięcia z 8 marca. Poniedziałkowe notowania układają się w schemat: szybkie podciąganie WIG20 do dziennego maksimum, następnie kilkanaście minut opadania i znów podciąganie do góry.

Skokowe podciąganie indeksu odbywa się za pośrednictwem mniejszych spółek (np. BPH) ze składu WIG20. Wszystko po to by na górce spokojnie sprzedać papiery Telekomunikacji Polskiej i nie wpłynąć tym zbytnio na spadek wskaźnika blue chipów.

Zgodnie z rynkiem i przy średnim zainteresowaniu notowany jest PKN Orlen. Zdaniem Citigroup Smith Barney, ewentualne połączenie Orlenu z wegierskim MOL-em pozbawione byłoby "finansowej logiki" i stwarzałoby ryzyko dla węgierskiej spółki.

Dobrze też prezentują się banki – drożeją papiery wszystkich reprezentantów sektora w WIG20. Najlepiej wypada BRE Bank, a to dzięki zapowiedziom prezesa Wojciecha Kostrzewy, że ten rok będzie dla BRE dużo lepszy niż ubiegły.

Na szerokim rynku dzieje się niewiele. Jedyną ciekawostką jest spore zainteresowanie papierami Polifarbu Cieszyn-Wrocław. Kurs sporo rośnie w ślad za spekulacjami, że papierami spółki zainteresowany jest inwestor finansowy. W lutym Pioneer przekroczył próg 5 proc. głosów na WZA. Sprzedaż spółki po trzech miesiącach tego roku wzrosła o 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Rynek konsoliduje się przy szczycie