GPW: rynek może dziś odbić nieco w górę

Artur Szymański
21-11-2003, 09:06

Po wczorajszej gwałtownej przecenie istnieje możliwość, że na sesji kończącej tydzień inwestorzy spróbują odrobić choć część strat.

Wydaje się, że czwartkowe zamachy w Stambule były gwoździem do trumny, w której inwestorzy z GPW złożyli kwietniową hossę. Takie wrażenie odnieść można posiłkując się analizą techniczną. Zarówno WIG jak i WIG20 z łatwością zeszły poniżej linii trendu wzrostowego, a na kilku największych spółkach – KGHM, PKN Orlen czy Prokomu utworzyły się formacje podwójnego szczytu, co zapowiada pogłębienie przeceny. Kierowanie się samą tylko analizą techniczną, bez uwzględnienia czynnika emocjonalnego, byłoby jednak błędem.

Trzeba bowiem zauważyć, że gdyby nie wczorajsze zamachy w Turcji, doszłoby do odbicia spadków. Przed alarmistycznymi depeszami z Azji Mniejszej rynki zarówno na zachodzie Europy jak i w Warszawie zaczęły dzień od wzrostów. Jednak wraz ze zniszczeniem siedziby banku HSBC oraz brytyjskiego konsulatu w Stambule w perzynę obrócił się też dobrze zapowiadający się poranny ruch wzrostowy na wszystkich europejskich parkietach akcji.

Inwestorzy kierowali się tylko i wyłącznie emocjami. Spadku nie usprawiedliwiają przesłanki fundamentalne. Nagłe wydarzenia zaskakujące inwestorów zazwyczaj prowadzą do nieuzasadnionych - innymi niż emocjonalne pobudkami - spadków. Tak samo jak na wczorajsze zamachy zareagował kilka tygodni temu rynek rosyjski na aresztowanie Michaiła Chororkowskiego, szefa Jukosu. Warto jednak zauważyć, że już następnego dnia inwestorzy tak samo chętnie kupowali akcje, jak dzień wcześniej się ich pozbywali.

Podobna sytuacja może mieć miejsce dziś na rynkach europejskich, także w Warszawie. Pod warunkiem oczywiście, że znów gdzieś coś nie wybuchnie. Otwarcie dzisiejszej sesji moze wypaść na niewielkim minusie. Sesja na Wall Street przyniosła bowiem spadek indeksów. W dalszej części dnia możliwe jest jednak wyjście nad kreskę. Wzrostowi wartości akcji przysłużyć się powinny dane o październikowej produkcji przemysłowej. Okazały się one lepsze od oczekiwań ekonomistów, i to aż o 4 pkt proc. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 12,1 proc., licząc rok do roku, po wzroście o 10,9 proc. we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: rynek może dziś odbić nieco w górę