GPW: rynek nie poszedł za ciosem

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 23-01-2004, 11:20

Nie ma kontynuacji silnego wyskoku cen z końcówki poprzedniego dnia. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się niewielkim spadkiem i początek handlu zapowiada powrót do znanego wcześniej marazmu. Aktywność inwestorów jest symboliczna. Jedyną spółką na której widać oznaki ożywienia jest TPSA. Nie jest to dobra informacja dla posiadaczy akcji, gdyż na papierach telekomu przeważa podaż.

Wśród największych spółek tracą KGHM, PKN i TPSA, która niedawno otrzymała niezbyt przychylną opinię od analityków DI BRE. Poza Pekao, słabo prezentują się również banki. Odbija Świecie, które poprzednich nie zaliczy do udanych. Analitycy spodziewają się ujemnej kwartalnej dynamiki przychodów spółki po kilku latach imponującego rozwoju.

Na szerokim rynku rewelacyjną passę kontynuuje Elektrim. Po deklaracji Zygmunta Solorza, właściciela Polsatu, o chęci przejęcia kontroli nad spółką kurs nieustannie rośnie. Zyskuje Forte, które przejmie spółkę z branży. Nadal kupowana jest Krakchemia po publikacji obiecujących prognoz na ten rok. Mocny jest Lentex, który po utworzeniu funduszu dywidendowego

przeznaczy najprawdopodobniej w tym roku 2 zł na akcję dywidendy. Słabiej niż prezentują się czwartkowe gwiazdy - dystrybutorzy farmaceutyków. Stratą rozpoczął Prosper, który wczoraj zyskał blisko 10 proc. Zniżkuje też PGF. Na niewielkim plusie jest Orfe i Farmacol.

W trakcie notowań w obecnym tygodniu z rynku wiało nudą i marazmem. Czwartek również nie zapowiadał się na dzień przełomu i jak to zwykle bywa w najmniej spodziewanym momencie ceny wystrzeliły do góry. Spory wzrost, któremu towarzyszyły zdecydowanie wyższe obroty robi dobre wrażenie. Jednak nie stanowi przełomu. Indeks największych spółek WIG-20 po zwyżce o 1,23 proc. sięgnął zaledwie 1680 pkt. To zdecydowanie za mało, aby mówić o sygnale kupna. Kupujący przechylą szalę na swoją korzyść dopiero po pokonaniu psychologicznego poziomu 1700 pkt, który już kilkakrotnie w ostatnim czasie okazał się zbyt silny dla popytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek nie poszedł za ciosem