GPW: Rynek nieźle się trzyma po słabych danych z USA

Artur Szymański
05-03-2004, 15:56

Tak słabych danych o zatrudnieniu w USA chyba nikt się nie spodziewał. Rynki Eurolandu błyskawicznie spadły na łeb. U nas reakcja jest dużo bardziej ograniczona, fundusze na razie powstrzymują się od sprzedaży akcji.

Departament Pracy poinformował, że amerykańska gospodarka stworzyła w lutym 21 tys. miejsc pracy. To bardzo mało. Oczekiwano liczby rzędu 125-130 tys., a nawet 200 tys. Rozczarowanie danymi jest zwłaszcza widoczne na rynkach Europy Zachodniej. Nikogo nie interesuje, że stopa bezrobocia wyniosła 5,6 proc. Jest ona zgodna z prognozami ekonomistów, i była uwzględniana w cenach akcji.

Nasz rynek trzyma się nieźle, choć osuwania indeksu nie da się uniknąć. Tuż przed podaniem danych WIG20 wspiął się na szczyt 1797,5 pkt. Może by się udało przebić 1800 pkt gdyby dane o zatrudnieniu były lepsze od prognoz albo chociaż z nimi zgodne, ale przy tak niskich „osiągnięciach” amerykańskiego rynku nie ma o tym mowy. Rynek powoli osuwa się, ale nie widać wielkiej chęci do sprzedaży papierów. Świadczy też o tym spadek obrotów przy obniżającym wartość indeksie.

Wzrosty utrzymały Prokom, BPH PBK i BZ WBK. Na wysokim poziomie rynek trzymają też mniejsze spółki z portfela WIG20 – Budimex, PGF, Millennium. Giganci rynku – KGHM, TP SA i PKN Orlen zachowują się gorzej od rynku, ale i przed podaniem danych niczym nie zachwycały.

Do wczorajszego 22-proc. wzrostu dziś kurs Getinu dodaje kolejne 10 proc. Wczoraj po sesji spółka podała komunikat dotyczący ceny emisyjnej 245 mln akcji serii G. Akcje nowej emisji spółka zaoferuje dotychczasowym akcjonariuszom po 1,35 zł za sztukę. Wartość obrotów jest nieco wyższa niż wczoraj i przekracza 55,5 mln zł, co jest trzecim wynikiem dnia.

Największym zainteresowaniem cieszą się akcje Pekao SA. Obroty akcjami banku wynoszą 100 mln zł, co stanowi około 20 proc. całości wymiany. Intensywny handel Pekao notowało tuż przed podaniem danych z USA.

Niemal identyczny wzrost co Getin wczoraj, dziś notuje Próchnik, ale przy zdecydowanie mniejszym obrocie. Przedstawiciele spółki mówią, że pojawił się prywatny inwestor, który wyraził wolę współpracy. Dzięki temu spółka może pozyskać środki na produkcję pod własną marką. Na szczegóły trzeba jednak poczekać około miesiąca. Mocno drożeje też Rafako, które podpisało kontrakt eksportowy wartości 33 mln zł.

Spadają za to notowania Elektrimu. Jeśli spółka nie zorganizuje do końca marca środków na budowę elektrowni Pątnów 2, to Polskie Sieci Elektroenergetyczne mogą zerwać kontrakt na odbiór energii. Przekroczenie terminu może pozbawić Pątnów 2 szacowanego na około 1 mld zł odszkodowania, wynikającego z ustawy o likwidacji kontraktów długoterminowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Rynek nieźle się trzyma po słabych danych z USA