GPW: rynek przyspiesza wzrost

Artur Szymański
06-11-2003, 14:46

Dobre dane gospodarcze z Zachodu wzmacniają kupujących w Warszawie. Po południu WIG20 zanotował maksymalny poziom dnia 1589,54 pkt, co oznaczało 2-proc. wzrost w stosunku do środowego zamknięcia.

Dzisiejszym notowaniom na rynku akcji towarzyszy wysyp danych gospodarczych. Ponieważ są one zgodne z oczekiwaniami lub od nich lepsze, nie ma więc praktycznie żadnych przeszkód dla wzrostów indeksów. Decyzja Banku Anglii o podwyższeniu stóp procentowych nie znalazła negatywnego odzwierciedlenia na zachodnioeuropejskich parkietach. Inwestorzy spodziewali się takiej decyzji, stąd potwierdzenie oczekiwań stało się pretekstem do odrabiania wcześniejszych płytkich strat. Dobry nastrój przeniósł się również do Warszawy. Popołudniowa część sesji przyniosła przyspieszenie tempa wzrostu podstawowego indeksu GPW. Przed południem indeks WIG20 notował nieśmiały 0,6-proc. wzrost wartości. Notowaniom sprzyjało uspokojenie na rynkach walutowym i wtórnym obrocie obligacjami.

U nas – podobnie jak i na zachodzie – najwyższe wzrosty dotknęły spółki technologiczne. Do zwiększonych zakupów spółek IT inwestorów skłoniły bardzo dobre wyniki amerykańskiego Cisco. Technologiczny gigant poinformował wczoraj wieczorem o 76-proc. poprawie zysku kwartalnego. Po wczorajszym 7-proc. wzroście wartości Computerlandu, dziś trwa dobra passa integratora. Walory komputerowej spółki drożeją dziś o kolejne 4 proc. O 2,8 proc. droższe są walory Prokomu, który poinformował o podpisaniu z Telekomunikacją Polska kolejnej umowy generalnej na świadczenie usług informatycznych. Towarzyszą jej trzy umowy wykonawcze łącznej wartości 29,8 mln zł.

Straty z ostatnich dwóch sesji odrobiła TP SA. Dziś akcje operatora rynek wycenia na 14,40 zł, czyli tyle co w przededniu informacji skarbu państwa o ofercie posiadanego przezeń części pakietu akcji. Zwyżce kursu towarzyszą najwyższe na rynku obroty, przekraczające w tej chwili 57 mln zł. Stanowi to jedną trzecia całego obrotu na GPW. Na minusie są dwie spółki z portfela WIG20 – Orbis i Agora. Ta ostatnia poinformowała o stracie netto w trzecim kwartale. Skonsolidowana strata netto Agory w okresie lipiec-wrzesień wyniosła 5,9 mln zł (według MSR) wobec 2,5 mln zł prognozowanych przez analityków. Przychody ze sprzedaży wyniosły 193,7 mln zł wobec oczekiwanych 190,6 mln zł. Nie zapowiada się na szybką poprawę wyniku netto, ponieważ spółka zapowiedziała znaczne zwiększenie kosztów na obronę pozycji rynkowej w IV kwartale. Dziś na GPW Agora traci 1,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek przyspiesza wzrost