GPW: Rynek ugiął się pod presją sprzedających

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-10-2005, 17:31

Trzydzieści spółek w górę, ponad dwieście w dół, w tym wszystkie wchodzące w skład WIG20. Spadek indeksu już na otwarciu o 44 pkt (1,76 proc.), ponad 1,1 mld zł obrotu. PKN Orlen, KGHM, Lotos, PKO BP, BZ WBK, BPH i Agora solidarnie tracące przynajmniej po 4 proc. – to obraz ostatniej sesji na GPW.. Ostatecznie spadek głównego indeksu zatrzymał się na 3,6 proc.

Trzydzieści spółek w górę, ponad dwieście w dół, w tym wszystkie wchodzące w skład WIG20. Spadek indeksu już na otwarciu o 44 pkt (1,76 proc.), ponad 1,1 mld zł obrotu. PKN Orlen, KGHM, Lotos, PKO BP, BZ WBK, BPH i Agora solidarnie tracące przynajmniej po 4 proc. – to obraz ostatniej sesji na GPW.. Ostatecznie spadek głównego indeksu zatrzymał się na 3,6 proc. (2418,65 pkt), choć w końcówce notowań strata wynosiła nawet 4 proc.

Na takich sesjach w swoim żywiole są spekulanci i uczestnicy rynku terminowego (co często na jedno wychodzi). Wczoraj odnotowano na nim rekordowy wolumen obrotów, a kurs grudniowej serii kontraktów na WIG 20 zanotował spadek aż o 92 pkt. W efekcie naruszony został psychologiczny poziom 2400 pkt. Popękały najbliższe wsparcia kolejno na wysokości 2465, 2445 i 2433 pkt. Posiadacze krótkich pozycji udowodnili swoją dominację w krótkim terminie. Przełamanie strefy wsparcia 2400 pkt na najbliższych sesjach upewni, że rynek wszedł wreszcie w fazę dużej korekty dotychczasowej hossy.  

Tymczasem na rynku kasowym rzut oka na pierwszą piątkę spółek o najwyższych wzrostach (PC Guard, Gant, Bytom, Arksteel i Skotan) nie pozostawia wątpliwości, kto pokusił się o podnoszenie wycen na generalnie spadkowym rynku. Stosunkowo dobrze odpór spadkom i chęci do realizacji zysków po silnych wzrostach dają solidne, średnie spółki, jak Apator, Bioton i Getin.

Na drugim biegunie z większych spółek znalazł się m.in. Bank Millennium (-7,1 proc.), Grupa Lotos (-5,7 proc.), BZ WBK (-5,0 proc.). Po informacjach o kosztach wprowadzenia nowego tytułu na rynek nadal nie mogą się podnieść notowania Agory, które potaniały już piątą sesję z kolei.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane