GPW: rynek waha się wokół czwartkowego zamknięcia

Artur Szymański
07-11-2003, 11:32

Zgodnie z oczekiwaniami początek piątkowej sesji przyniósł wzrost indeksów. WIG20 otworzył się na poziomie 1586,88 pkt, czyli 0,47 proc. wyższym niż na zakończeniu sesji czwartkowej.

Pierwsze minuty piątkowych notowań na GPW upłynęły pod znakiem zakupów akcji. Dynamiczny wzrost wyprowadził WIG20 jednym ruchem 7 pkt ponad czwartkowy szczyt 1590 pkt. Jednak bliskość silnego oporu na 1600 pkt. skutecznie wyhamowała zapędy popytu. W efekcie górę wzięli sprzedający, którzy sprowadzili indeks kilka punktów poniżej czwartkowego zamknięcia. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na kilka następnych godzin jest huśtawka nastrojów, czyli oscylowanie indeksu wokół poziomu wczorajszego zamknięcia. Przynajmniej do godziny 14:30 gdy w USA zostanie opublikowana stopa bezrobocia w październiku.

Będzie to ważna informacja, bo może ona zdecydować o tym w którą stronę inwestorzy skierują rynek. Po wczorajszej sesji w Stanach nastroje są dobre. Nic dziwnego jeśli weźmie się pod uwagę, że Nasdaq wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od prawie 22 miesięcy. Wydaje się jednak, że gracze czekają na sygnał do sprzedaży akcji i realizacji zysków. Nie można wykluczyć, że podanie danych o bezrobociu zgodnych z oczekiwaniami może skłonić inwestorów do zrealizowania zysków. Na krajowym podwórku inwestorzy nie mogą narzekać na nadmiar bodźców do sprzedaży czy też kupna akcji. Stąd można się spodziewać, że po wytyczne zwrócą się na Zachód. Póki co na giełdach w Europie Zachodniej indeksy rosną w tempie około 1 proc.

Po pierwszej godzinie handlu na GPW traci większość spółek z portfela WIG20. Pocieszające jest jednak bardzo niska wartość obrotów. Na całym rynku wynosi on zaledwie 50 mln zł, czyli tyle co nic. Najchętniej handlowaną spółką jest – podobnie jak wczoraj – TP SA. Kurs operatora traci 0,3 proc. Około 1-proc. spadek dotyka bank BPH PBK. Prawie 2 proc. traci Orbis. Rosną natomiast notowania KGHM, Dębicy, Świecia, Millennium oraz – kolejny dzień z rzędu – Computerlandu.

Spośród wszystkich spółek najwyższym wzrostem może się pochwalić Bick, którego akcje drożeją o 25 proc. Spółka podpisała umowę o wartości 34,45 mln zł na wybudowanie zespołu budynków mieszkalnych w Warszawie. Kolejny dobry dzień ma TIM. Od środy walory spółki drożały już o 26 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek waha się wokół czwartkowego zamknięcia