GPW: rynek zweryfikuje dziś ostatnie wzrosty

04-07-2003, 08:26

Piątkowe sesje na europejskich giełdach, w tym na GPW, mogą przynieść zwiększoną podaż akcji. Zdecydują o tym spadki, którymi zakończyły wczorajsze notowania giełdy w USA. Handlowi nie będzie sprzyjał brak sesji na amerykańskich giełdach. GPW może dziś wyhamować ostatnie wzrosty, dzięki którym WIG20 znalazł się po raz kolejny w pobliżu tegorocznego maksimum. Jeśli do tego nie dojdzie, będzie to świadectwem dużej siły naszego rynku.

Europejskie giełdy prawdopodobnie zweryfikują dzisiaj rozbieżność, która pojawiła się podczas wczorajszych notowań. Większość rynków kończyła bowiem sesje w momencie, kiedy na giełdach w USA indeksy ruszyły w górę po bardzo dobrych wiadomościach dotyczących aktywności sektora usług. Niestety, próba odreagowania przez amerykańskie giełdy wcześniejszych spadków, wywołanych fatalnymi danymi z rynku pracy, nie powiodła się. Giełdy w Europie, poza rynkiem niemieckim, który pracuje najdłużej, nie zdążyły już na to zareagować. Można więc oczekiwać, że przynajmniej w pierwszej części notowań przeważać będzie podaż. Perspektywy na drugą nie są również zbyt optymistyczne. Brak sesji w USA będzie sprzyjał bardziej podaży. W południe poznamy dane o zamówieniach fabrycznych w maju w Niemczech. Prognozy nie są korzystne. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg spodziewają się minimalnej zmiany w stosunku do kwietnia, kiedy rosły po raz pierwszy od początku roku.

Sygnały z rynków zagranicznych mogą zachęcać inwestorów z GPW do realizacji zysków po ostatnich wzrostach. Piątkowa sesja nie wydaje się najlepsza do atakowania tegorocznych maksimów. Podobna sytuacja miała miejsce we wtorek. Po poniedziałkowych wzrostach, dzięki którym WIG20 znalazł się w pobliżu tegorocznego maksimum, doszło do korekty.

Jak pokazały ostatnie sesje, największe znaczenie dla obrazu rynku mają w ostatnich dniach notowania papierów PKN Orlen i Pekao. Za papiery tego drugiego płacono wczoraj największą od ponad roku cenę. W przypadku płockiego koncernu kurs jego akcji przebił w czwartek linię trendu pociągniętą po czerwcowych szczytach. Może to spowodować, że inwestorzy zdecydują się na realizację zysków na akcjach obu spółek. Wobec słabszego zainteresowania w ostatnim czasie akcjami TP SA i prawdopodobnej przecenie papierów KGHM przesądziłoby to o spadkach podczas dzisiejszej sesji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: rynek zweryfikuje dziś ostatnie wzrosty