Czytasz dzięki

GPW: Rynki naszego regionu znów na celowniku zagranicy

(Artur Szymański)
opublikowano: 15-09-2005, 16:54

Kolejna fala zachodniego kapitału zalała warszawski rynek akcji. Do południa na GPW działo się niewiele. Natomiast na początku drugiej połowy sesji jak za dotknięciem magicznej różdżki błyskawicznie wzrosła aktywność inwestorów a wraz z nią – ostro w górę ruszyły ceny akcji i wartości indeksów. Skończyło się piątym z rzędu rekordem WIG.

Kolejna fala zachodniego kapitału zalała warszawski rynek akcji. Do południa na GPW działo się niewiele. Natomiast na początku drugiej połowy sesji jak za dotknięciem magicznej różdżki błyskawicznie wzrosła aktywność inwestorów a wraz z nią – ostro w górę ruszyły ceny akcji i wartości indeksów. Skończyło się piątym z rzędu rekordem WIG.

O ile jednak cztery poprzednie sesje przynosiły minimalne zwyżki o kilkanaście punktów, o tyle w czwartek mieliśmy do czynienia z potężnym uderzeniem popytu, który wywindował wartość WIG aż o 1,38 proc. w porównaniu do poprzedniej sesji. Nowy historyczny rekord wynosi od czwartku 32 916,96 pkt. Nie ma cienia wątpliwości, że popyt pochodził z zagranicy.

Nie tylko nasza giełda bowiem doświadczyła szturmu byków. Mocno zyskały też indeksy giełd w Budapeszcie, Pradze a nawet w Moskwie, co świadczy o skoordynowanej akcji zachodnich funduszy inwestujących ogólnie w cały region Europy Środowej i Wschodniej. O aktywności zagranicy w Warszawie świadczy też fakt, że największych obrotów doświadczyły tradycyjnie spółki o największej płynności akcji. Średniaki i giełdowy planktom dobrodziejstwo hossy ledwo tylko musnęło lub wręcz ominęło zupełnie.

MIDWIG nie zmienił praktycznie wartości, bo za przekonującą zmianę trudno uznać 0,04-proc. zwyżkę. Tymczasem WIG20 zyskał aż 1,61 proc. i zakończył dzień na poziomie 2423,38 pkt. Do absolutnego rekordu wszech czasów 2510,5 pkt z 10 marca 2000 r. brakuje wzrostu już tylko o 3,6 proc. Obroty na walorach największych spółek podsumowano na 870 mln zł, na całym zaś rynku handel przekroczył kwotę 1 mld zł. A jeszcze dzień wcześniej obroty były bardzo skromne, najniższe we wrześniu.

Zwyżce przewodziły PKN Orlen ramię w ramię z Telekomunikacją Polską. Pierwsza ze spółek doczekała się pochlebnej rekomendacji od Erste Banku, który podniósł zalecenie z „trzymaj” do „kupuj”. Cenę docelową podniesiono z 37,8 zł do – uwaga – aż 76,4 zł. Na zamknięciu za walor płacono 63,10 zł. Inwestorzy wyrywali sobie akcje z rąk o czym świadczą 240-mln obroty i poprawienie rekordu z poprzedniego dnia o 2,6 proc.

Akcje TP podrożały o 3,4 proc. przy obrotach wartości 175 mln zł. Ostatnio tak drogie walory telekomu były na początku marca 2001 r. Około 25 października TP ma przedstawić strategię na kolejne lata, w tym plany dotyczące ewentualnego zakupu pozostałego pakietu 34 proc. udziałów w PTK Centertel od France Telecom.

Słabo natomiast radziły sobie banki. Z pięciu reprezentantów branży w indeksie WIG20 podrożały tylko dwa – PKO BP i BRE Bank. Pierwszy z nich dopiero w ostatniej godzinie sesji wyszedł na plus, natomiast drugi cieszył się niewielkim zainteresowaniem, co obrazują ledwie 11-mln obroty.

Z mniejszych spółek na pochwałę zasługuje Ster-Projekt, którego akcje podrożały o 4,6 proc. przy wysokich jak na tę spółkę obrotach 10,8 mln zł. Po wczorajszej sesji poinformował o podpisaniu z Hewlett-Packard Polska umowy o wartości 101,17 mln zł na utrzymanie i modyfikację części informatycznej Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (ZSZiK) dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Fatalną passę ze środy kontynuował za to Elektrim. Walory spółki straciły na wartości aż 18 proc. Wczoraj obligatariusze zażądali natychmiastowego wykupy obligacji wartych obecnie wraz z odsetkami ponad 470 mln EUR. Zygmunt Solorz-Żak, przewodniczący rady nadzorczej Elektrimu i główny jego akcjonariusz zapowiedział, że Elektrim jest gotów spłacić zadłużenie wobec obligatariuszy 15 grudnia 2005 r., czyli w terminie wymagalności obligacji. AS

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane