GPW: sesja bez wpływu na obraz rynku

(Artur Szymański)
opublikowano: 08-09-2005, 17:02

Czwartek na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem dalszego ciągu spokojnej korekty, z jaką mamy do czynienia od początku tego tygodnia. Zagraniczni inwestorzy odstawili popyt, więc krajowym podmiotom nie pozostaje nic innego jak starać się utrzymywać rynek na względnie wysokim poziomie w oczekiwaniu na powrót zagranicy.

Czwartek na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem dalszego ciągu spokojnej korekty, z jaką mamy do czynienia od początku tego tygodnia. Zagraniczni inwestorzy odstawili popyt, więc krajowym podmiotom nie pozostaje nic innego jak starać się utrzymywać rynek na względnie wysokim poziomie w oczekiwaniu na powrót zagranicy.

WIG20 po nudnej sesji charakteryzującej się maksymalną rozpiętością wahań 15 pkt, znalazł się na poziomie 2311 pkt, czyli 0,64 proc. niżej niż w środę. Obroty na akcjach spółek tworzących WIG20 podsumowano na 435 mln zł, czyli 10 proc. mniej niż w środę. Z tego aż połowę wypracowały tylko dwie spółki: PKN Orlen i Pekao SA. Gdyby nie one, można by mówić o zastoju handlu.

Aktywność inwestorów handlujących walorami płockiego koncernu zmierzono ponad 130-mln obrotami, czyli 30 proc. wyższymi niż poprzedniego dnia. Spadek ceny więc wprawdzie wyhamował, bo akcje zniżkowały tylko o 0,5 proc. wobec prawie 3-proc. straty poprzedniego dnia, ale za to martwić może większa skłonność do sprzedaży mierzona wartością obrotów.

Rzecznik spółki powiedział, że PKN Orlen jest przygotowany na ewentualność dopłaty za 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu, jeśli po audycie tej spółki okaże się, że PKN Orlen musi dopłacić do 15 proc. ceny za jej walory. Dotychczas na swoją akwizycję w Czechach, Orlen wydał 1,56 mld zł.

Po trzech dniach wzrostu notowań Pekao SA, górę wzięła ochota do realizacji zysków. Na początku sesji ustanowiono szczyt 173 zł, ale kolejne godziny stały pod znakiem osuwania kursu. Na zamknięciu walory drugiego pod względem wielkości giełdowego banku potaniały o 1,5 proc.

Wzrosła za to o 0,5 proc. wartość akcji KGHM. Na zamknięciu za walor płacono 40,4 zł, co jest nowym historycznym szczytem. BDM PKO BP podwyższyło wycenę akcji kombinatu do 46 zł utrzymując rekomendację „kupuj”. Analitycy spodziewają się wypłaty dywidendy wysokości 3 zł na akcję.

O niecały 1 proc. podrożały akcje Agory, która we wrześniu uruchomi dwa nowe projekty wydawnicze. Z początku w najlepsze kręciła się karuzela spekulacji walorami Orfe. Po 33-proc. wzroście notowań w środę, początek kolejnej sesji przyniósł około 25-proc. zwyżkę akcji o znikomej płynności. Skończyło się jednak na raptem 1,9-proc. zwyżce przy 4,5-mln obrocie.

Bez echa przeszła informacja o przejęciu przez Dudę kolejnej spółki. Fedrus z Poznania jest liderem w branży hurtowego handlu mięsem, wędlinami i jego przetworami na obszarze wielkopolski. Giełdowy kurs Dudy zyskał 0,5 proc. przy minimalnych obrotach 0,36 mln zł. Po sesji Instal Kraków poinformował o zawarciu kontraktu wartości 10 mln zł na przeprowadzenie modernizacji jednego z obiektów Politechniki Krakowskiej. W czwartek nie zmieniła właściciela ani jedna akcja spółki. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy