GPW: Sesja ma spokojny przebieg, obroty dość skromne

16-08-2004, 13:30

Utrzymująca się na giełdach Eurolandu niezła koniunktura cały czas pozytywnie przekłada się na kondycję polskich indeksów.

WIG20 po osiągnięciu szczytu 1666 pkt cofnął się nieco i wszedł w fazę spokojnej konsolidacji. Obroty nie są duże, handel największymi spółkami na półmetku notowań nie przekroczył nawet poziomu 100 mln zł.

Droga ropa naftowa tylko przez pierwszą godzinę notowań wpływała na obniżkę europejskich indeksów. Potem jednak popyt osiągnął względną przewagę i indeksy zaczęły rosnąć. Na plusie jest niemiecki DAX, a nadal na minusie francuski CAC40 jednak systematycznie zbliża się do poziomu piątkowego zamknięcia.

Przy małym zainteresowaniu graczy rynkiem, spośród komponentów WIG20 najlepiej wypadają spółki mniejszej kapitalizacji. Liderem wzrostu w tej grupie jest od rana Stalexport, dobrze prezentują się też Dębica i PGF. Ta ostatnia spółka zniknie z listy spółek WIG20 po wtorkowej sesji. Zastąpi ją GTC, które dziś umiarkowanie tanieje.

Po około 1 proc. drożeją papiery Pekao i KGHM, ale spółki nie cieszą się dużymi obrotami. Telekomunikacja Polska znów hamuje rynek nie zmieniając wartości w stosunku do piątkowego zamknięcia. Największe obroty są udziałem BPH. Przed południem duzi inwestorzy dokonali dwóch transakcji opiewających każdorazowo na ok. 20 tys. papierów. Łącznie wygenerowało to obroty 30,3 mln zł.

Dużym wzięciem cieszy się również PKN Orlen. Obroty wynoszą około 20 mln zł a kurs rośnie przed spodziewaną dziś decyzją rady nadzorczej spółki o odwołaniu prezesa – Jacka Walczykowskiego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: Sesja ma spokojny przebieg, obroty dość skromne