GPW: sesja zacznie się niewielkimi zmianami

30-06-2003, 08:23

Ubiegły tydzień na giełdach europejskich zakończył się niewielkimi wzrostami indeksów. Na rynkach amerykańskich mimo niezłego początku notowań w ostatniej fazie sesji pojawiła się podaż. Ostatecznie giełdy w USA kończyły notowania spadkami. Z pewnością nie zachęci to inwestorów w Europie, w tym na GPW, do zakupów. Chyba, że część z nich zdecyduje się podczas ostatniej sesji miesiąca i kwartału na uzupełnienie portfela lub ‘podciągnięcie’ kursu papierów, które już się w nim znajdują.

Europejscy inwestorzy mogą w pierwszej części notowań zachowywać się pasywnie. Dzisiaj poznamy kolejne dane makro, m.in. wskaźnik aktywności przemysłu wytwórczego i sektora usług gospodarki UE, a także wskaźnik aktywności przemysłu wytwórczego w regionie Chicago (16.00). W kraju NBP poda dane dotyczące bilansu płatniczego za maj.

Wśród krajowych spółek ciekawie zapowiadają się notowania PKN Orlen. W najbliższych dniach resort skarbu ma zdecydować o prywatyzacji Grupy Lotos (Rafinerii Gdańskiej). Możliwe, że wzrost ceny papierów płockiego koncernu w minionym tygodniu był wynikiem oczekiwania, że MSP zdecyduje się na przyjęcie wariantu korzystnego dla PKN Orlen.

Zainteresowaniem inwestorów mogą cieszyć się akcje Telekomunikacji Polskiej. W piątek Standard & Poor’s podniósł perspektywę ratingu spółki, co oznacza, że rozważa jego podniesienie. Oznaczałoby to dla TP SA spadek kosztu kredytu. Pozytywnym sygnałem dla rynku była również piątkowa zapowiedź zwiększenia części zadłużenia zabezpieczonego od ryzyka kursowego.

Na dzisiaj zaplanowano WZA kilkudziesięciu spółek. Ciekawie zapowiada się spotkanie akcjonariuszy Elektrimu. Spółka w ubiegłym tygodniu uregulowała ratę długu wobec wierzycieli, którzy grozili wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości w przypadku złamania harmonogramu spłaty zobowiązań.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: sesja zacznie się niewielkimi zmianami