GPW: Sesja znów pod dyktando KGHM i Biotonu

(Marek Druś)
opublikowano: 05-05-2006, 10:34

Ostatnia sesja krótkiego giełdowego tygodnia rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. WIG20 wystartował na 1 proc. plusie (3287,47 pkt), poprawiając o 13 pkt rekord wszech czasów (intra day). Obroty znów są spore.

Ostatnia sesja krótkiego giełdowego tygodnia rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. WIG20 wystartował na 1 proc. plusie (3287,47 pkt), poprawiając o 13 pkt rekord wszech czasów (intra day). Obroty znów są spore.

Wśród największych spółek dominację potwierdza KGHM (wzrost o 2,5 proc.), który dziś opublikuje wyniki za I kwartał, a zarząd przedstawi nową prognozę na cały rok. Poziom 30 zł z impetem przebił Bioton (40 mln zł obrotu po dwóch kwadransach) i wydaje się, że dzięki tym dwóm spółkom, wspieranym przez BZ WBK i Pekao warszawska giełda zakończy tydzień ustanowieniem nowych maksimów.

Spośród blue chipów zwraca uwagę drugi z rzędu wyraźny wzrost notowań Agory, na fali optymizmu po publikacji wyników sprzedaży po obniżeniu ceny egzemplarzowej „Gazety Wyborczej”. Z technicznego punktu widzenia pierwszym poważnym oporem dla kursu jest poziom 49 zł, ale dziś o jego pokonanie będzie chyba trudno.

W „odstawce” od kilku sesji pozostaje niemal całe imperium Romana Karkosika, a Boryszew jest najgorzej zachowującym się składnikiem WIG20. Po publikacji mimo wszystko rozczarowujących wyników wzrosty z ostatnich sesji oddaje Sanwil. Podobnie inwestorzy pozbywają się walorów Drozapolu, który wczorajszą publikacją przed sesją wstępnych wyników za kwiecień (10 mln zł przychodów, najwięcej od 14 miesięcy) rozbudził nadzieje graczy, ale przeważyła jednak niezbyt pozytywna wymowa przedstawionego po sesji raportu kwartalnego. Spółka odnotowała wyraźny spadek sprzedaży (tłumaczony długą zimą) i stratę na poziomie operacyjnym.

Potwierdzeniem znakomitej koniunktury w branży turystycznej znalazło potwierdzenie w wynikach Travelplanet.pl. Internetowy pośrednik w pierwszym kwartale osiągnął 5,5 mln zł przychodów (248 proc. więcej, niż przed rokiem), a stratę netto ograniczono do 0,1 mln zł. Spółka wykazała jednak dodatnie przepływy z działalności operacyjnej (0,47 mln zł). Inwestorzy realizują jednak pokaźne zyski (akcje zdrożały o 120 proc. od początku roku), więc kurs spada o około 1 proc. Po zawarciu z belgijską firmą wartej 0,3 mln EUR dwuletniej umowy na dostawę m.in. okien, drzwi i fasad, zdecydowanie w górę idą notowania TrasInturu. O poziom 3 zł za akcję ocierają się notowania Stalexportu, który wczoraj poinformował o podpisaniu porozumienia z konsorcjum banków, na mocy którego wierzytelności z tytułu poręczeń kredytów dla WRJ, jakie udzieliła spółka, zostaną zredukowane i zamienione na akcje nowej emisji.

Na szerokim rynku wyróżnia się także Artman, który drożeje m.in. dzięki informacji o zakupach akcji, jakich dokonywał kilka dni temu jeden z członków zarządu. Po bardzo dobrych wynikach za pierwszy kwartał (głównie po stronie przychodów) wyraźnie zyskują akcje Jutrzenki, które od historycznych szczytów dzieli już tylko przysłowiowy krok. Drożeją także akcje innych przedstawicieli branży spożywczej: Graala i Wawelu. Dobrymi wynikami sprzedaży w kwietniu (wzrost o 23 proc. rok do roku) pochwalił się ZTS ERG Ząbkowice. Akcje spółki drożeją o około 3 proc.

Kamil Zatoński

[email protected]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane