GPW: sesję ustawią dane z Zachodu

Artur Szymański
06-11-2003, 09:14

Otwarcie dzisiejszej sesji nie powinno wiele odbiegać od zamknięcia środowych notowań. Później możliwe są wzrosty.

W czwartek inwestorów stymulować do działań będzie szereg danych makro. Stąd można się spodziewać większej aktywności graczy niż w środę. Pierwszą pozytywna informacja jest już znana – to wyniki amerykańskiego Cisco, giganta technologicznego. Poinformował on po zamknięciu środowej sesji w Nowym Jorku o 76-proc. poprawie zysku kwartalnego. To znacznie więcej niż prognozowali analitycy. Polskich inwestorów może to skłonić do większego zainteresowania spółkami IT, tym bardziej, że niezłymi wynikami pochwalić się też mogą Computerland i Comarch. Dziś sektor technologiczny ma szansę brylować na GPW zwłaszcza, że spółki skupione w indeksie TechWIG skorzystały na październikowych wzrostach mniej niż przedstawiciele pozostałych sektorów.

Podczas sesji napłyną ważne dane makro zza naszej zachodniej granicy. Pierwszym impulsem będzie publikacja o godzinie 10.00 danych o bezrobociu w Niemczech w październiku. Prognoza mówi o utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 10,5 proc. To mało pocieszająca informacja, lecz powinna ona zostać przesłonięta wiadomościami zapowiadanymi na godzinę 12. Wtedy to dowiemy się jaka była wrześniowa produkcja przemysłowa oraz wielkość zamówień w przemyśle. Prognozy są optymistyczne. Analitycy spodziewają się 1,8-proc. wzrostu produkcji oraz 0,6-proc. wzrostu zamówień.

Niekorzystne przełożenie na rynki akcji będzie miała spodziewana decyzja Banku Anglii o podniesieniu stóp procentowych. Gdyby jednak do tego nie doszło, to inwestorzy w Europie Zachodniej powinni zareagować euforycznie, zwiększając zakupy akcji. Optymizm pewnie udzieliłby się także i w Warszawie. Komunikat po posiedzeniu Banku Anglii ukaże się o godzinie 13.00. Trzy kwadranse później swoją decyzję odnośnie stóp poda ECB, jednak nie są spodziewane żadne zmiany. Stąd komunikat europejskiego banku centralnego nie będzie miał znaczenia dla rynków finansowych.

Końcówkę handlu na GPW ustawią dane z USA o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz o wydajności pracy w III kwartale. Oczekuje się, że liczba bezrobotnych nie przekroczy 380 tys. (dopóki jest niższa od 400 tys. nie ma się czym przejmować). Wzrost wydajności ma wynieść 8,5 proc. To może doprowadzić do niezłej końcówki sesji w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: sesję ustawią dane z Zachodu