GPW skupiona na otoczeniu

Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 12-10-2016, 19:10

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po spadkowej sesji na Wall Street, gdzie inwestorzy nerwowo zareagowali na raport kwartalny spółki Alcoa.

Siłą tradycji, raport jednego z największych producentów aluminium na świecie uznaje się za początek sezonu publikacji raportów kwartalnych, więc przeszło 11-procentowy spadek akcji spółki Alcoa został przyjęty jako nerwowy początek sezonu wyników w USA. Jednak odpowiedź Europy była relatywnie spokojna i jeszcze finale drugiej godziny GPW zdołała odrobić większą część straty WIG20 z otwarcia i skonsolidować koszyk blue chipów w punkcie równowagi. Solidarny z Europą dryf na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia zdominował kolejne godziny notowań. W finale rynek posilił się spokojnym początkiem dnia w USA, gdzie S&P500 zdawał się szukać korekty wczorajszej słabości i zaprzeczać sygnałom sprzedaży, jakie pojawiły się na wykresie szerokiej średniej rynku amerykańskiego. W bliskiej perspektywie należy oczekiwać dalszej wrażliwości GPW na zachowanie rynków bazowych, które przez kolejne dwa tygodnie skupią swoją uwagę na wynikach kwartalnych spółek. Wszystko wskazuje na to, iż bieżący sezon wyników przesądzi o kondycji rynku amerykańskiego w IV kwartale.

Jak zwykle nisko postawiona półka oczekiwań inwestorów będzie sprzyjała pozytywnym zaskoczeniom, ale rozczarowujące wyniki spółek będą karane przecenami podobnymi do obserwowanych wczoraj na akcjach spółki Alcoa. Jeszcze w tym tygodniu do testu rynkowego sentymentu staną ważne amerykańskie banki, których wyniki zdominują sesje piątkowe i końcówkę tygodnia. Jutro GPW powinna reagować razem z Europą na dzisiejsze protokoły z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które staną się przyczynkiem do szacowania szans podwyżki ceny kredytu przez Fed na grudniowym posiedzeniu FOMC.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW skupiona na otoczeniu