Czytasz dzięki

GPW słabsza od otoczenia

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 20-07-2015, 18:32

Poniedziałkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zapowiadały się spokojnie.

Po neutralnym rozdaniu na Wall Street w piątek i mocnym ataku popytu w Warszawie na sesji czwartkowej można było oczekiwać sesji spokojnego czekania na kolejny impuls wzrostowy. W istocie, sesja przyniosła zarówno impuls wzrostowy, jak i spadkowy. Pierwszym była zwyżka na rynkach bazowych, które szukały kontynuacji wzrostów z poprzedniego tygodnia. Drugim był zamach bombowy w Turcji, na który rynek walutowy odpowiedział przeceną tureckiej waluty. Pośrednio osłabienia poszukał również złoty, co przełożyło się na zerwanie korelacji GPW z rynkami bazowymi i w ekstremalnym punkcie sesji WIG20 tracił 1,5 procent, gdy niemiecki DAX zyskiwał około 1 procent.

Czytelnej dywergencji pomiędzy GPW i innymi rynkami towarzyszyła presja spadkowa na akcjach polskich banków, które przewodziły dziś obozowi podażowemu i przypomniały inwestorom, iż rośnie w Polsce prawdopodobieństwie niekorzystnych dla sektora rozwiązań tematu kredytów we frankach szwajcarskich, jak również wprowadzenia podatku od aktywów. Owocem jest spadek WIG20 o 1,8 procent przy obrocie na poziomie 450 milionów złotych. Bilansem technicznym zamknięcia na poziomie 2444 punktów jest przesunięcie indeksu największych spółek do środka konsolidacji, której granicami są opór w rejonie 2300 punktów i wsparcie w rejonie 2200 punktów.

Technicznie nie można zatem mówić o dramatycznej zmianie, ale spadek o 1,8 procent oznacza, iż sesja czwartkowa, która skończyła się zwyżką o 1,8 procent, znalazła dziś przeciwwagę w postaci mocnej kontry podaży. Oddala się zatem prosty scenariusz wzrostowy, w ramach którego rynek niesiony sukcesami byków w rejonie 2200 punktów zrobił ledwie krótki przystanek w rejonie 2300 punktów. 

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane