GPW: spadki na początku tygodnia, WIG20 w dół o 0,8 proc.

  • PAP
opublikowano: 14-09-2020, 18:03

Wszystkie główne indeksy warszawskiej GPW zakończyły poniedziałkową sesję pod kreską. Jak powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik, znacznie ciekawsza dla inwestorów może być druga część tygodnia, kiedy to inwestorzy poznają komunikaty z banków centralnych, m.in. amerykańskiego Fed-u.

"Po weekendzie zarówno europejskie indeksy, jak i główne indeksy warszawskiego parkietu otworzyły się pozytywnie. Jednak z każdą kolejną godziną handlu nastroje się pogarszały i jeszcze przed południem obserwowaliśmy cofnięcie się indeksów z GPW. Ostatecznie WIG20 był jednym z najgorzej radzących sobie indeksów w Europie. Inwestorom nie pomogły nawet informacje o pozytywnym początku sesji na Wall Street" - powiedział PAP Biznes Łukasz Stefanik.

"W poniedziałek obserwowaliśmy niewielkie obroty na krajowym rynku akcji. Jednak druga część tygodnia może być znacznie ciekawsza, m.in. z uwagi na decyzje dotyczące polityki monetarnej kilku banków centralnych, w tym amerykańskiego Fed-u - w środę wieczorem" - dodał.

Na koniec analityk przypomniał, że WIG20 od dłuższego czasu porusza się w konsolidacji 1.730-1.850 pkt. Zdaniem Stefanika, patrząc w szerszym ujęciu, bardziej realne jest testowanie dolnego ograniczenia, czyli poziomu 1.730 pkt.

Na zamknięciu w poniedziałek WIG20 spadł 0,8 proc. do 1.758,65 pkt., WIG zniżkował 0,56 proc. do 50.454,28 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,01 proc. do 3.616,46 pkt., a sWIG80 stracił 0,38 proc. do 14.282,03 pkt.

Obroty na GPW wyniosły blisko 850 mln zł, z czego 695 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (259 mln zł) oraz PKO BP (78 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX tracił ok. 0,15 proc., a S&P 500 zwyżkował ponad 1,6 proc.

Na warszawskim parkiecie większość indeksów sektorowych - 9 z 15 - zakończyła sesję pod kreską. Najmocniej w dół poszły: WIG-odzież (-2,84 proc.) oraz WIG-energia (ok. -2 proc.).

Z kolei najbardziej zwyżkowały spółki z sektora leków (0,89 proc.).

Wśród krajowych blue chipów - po raz trzeci z rzędu - najbardziej zyskały akcje JSW, które podrożały o 3,24 proc. W zeszłym tygodniu analitycy zwracali uwagę na zapowiedziane na październik decyzje o udzieleniu pomocy dla spółki w ramach tarczy antykryzysowej.

O 1,44 proc. do góry poszły notowania PKO BP i była to czwarta z rzędu sesja spółki zakończona na plusie. Jak dowiedział się PAP Biznes, PKO BP ma ponad 13 mld zł kapitału nadwyżkowego i po ostatnich zmianach w statucie może rozważać przeprowadzenie skupu i umorzenie akcji własnych. Do tego jednak wymagana będzie zgoda nadzorcy.

Czwartą sesję z rzędu rosły też walory innych banków: Aliora (1,19 proc.) oraz Pekao (0,62 proc.).

Z kolei pozostałe banki obecne w WIG20 zakończyły swoje serie trzech wzrostowych sesji z rzędu. W poniedziałek ich akcje zniżkowały: mBanku (-1,45 proc.) oraz Santandera (-0,46 proc.).

Najmocniej w WIG20 w dół poszły akcje Tauronu, taniejące o 5,19 proc., a także LPP, który stracił o 3,55 proc.

Z uwagi na słabą końcówkę sesji, aż 3 proc. stracił CD Projekt.

O ponad 8 proc. zyskały walory Mercatora i był to najlepszy wynik w mWIG40.

Po raz czwarty z rzędu sesję na plusie zakończył Mabion. Akcje biotechnologicznej spółki podrożały o 7,14 proc.

Najsłabiej w mWIG40 radził sobie BNP Paribas Bank Polska, który zakończył sesję pod kreską o 2,69 proc.

Po raz piąty z rzędu zniżkowały akcje PlayWaya - tym razem w dół o 1,62 proc.

Najmocniejszym ogniwem w sWIG80 okazał się Work Service, którego akcje podrożały o 13,71 proc.

Zyskali także akcjonariusze Wieltonu (5,94 proc.) oraz TIM-u (4,72 proc.).

Swoje historyczne maksima wyrównała Selvita - w górę o 4,13 proc. do 50,4 zł.

W sWIG80 największe straty ponieśli akcjonariusze Trakcji. Kurs spółki zniżkował o 8,32 proc.

Na szerokim rynku wyróżniała się Krynica Vitamin, która przy obrotach sięgających ponad 2,5 mln zł zwyżkowała o 16,18 proc. i znalazła się na poziomach z grudnia 2016 r.

Podczas poniedziałkowej sesji Novita poinformowała, że akcjonariusze spółki zdecydują w sprawie wypłaty dywidendy nadzwyczajnej ze środków pochodzących z istniejącego kapitału zapasowego. Na dywidendę trafić ma 27 mln zł, co dawać będzie 10,8 zł dywidendy na akcję. Termin walnego zaproponowano na 19 listopada. Kurs spółki zwyżkował o 10,48 proc.

Grzegorz Kawecki
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane