GPW: spadki w USA psują nastroje w Warszawie

Marek Druś
25-07-2002, 15:40

Nastroje krajowych inwestorów są coraz gorsze. Ma w tym udział negatywne otwarcie dzisiejszej sesji na giełdach amerykańskich. Największych przecen doświadczają papiery spółek z branż informatycznej, budowlanej oraz banków. Wśród blue chipów najstabilniej zachowuje się kurs KGHM. Największa przecena spotkała po raz kolejny Softbank, którego akcje tanieją ponad 20 proc.

Kurs Softbanku spada przy wolumenie wymiany papierów spółki znacznie przekraczającym jego wielkość z zamknięcia ostatnich notowań. Inwestorzy zignorowali zapewnienia zarządu spółki, że nie ma powodów tak gwałtownego pozbywania się jej papierów.

Wśród pozostałych spółek informatycznych największe straty notują papiery Prokomu i Computerlandu. Akcje tego ostatniego ustalają w ten sposób kolejne historyczne minimum cenowe.

Wyraźnie spada cena akcji BPH PBK. Papiery spółki tracą na wartości od początku czerwca, kiedy były o ok. 36 proc. droższe niż obecnie. Paradoksalnie, na środową sesję, na której dominowała podaż, papiery spółki zakończyły niewielkim wzrostem kursu.

Wśród pozostałych spółek branży finansowej spadkiem ceny wciąż wyróżnia się BRE Bank. Zwiększonej podaży papierów spółki nie powstrzymało zdementowanie plotek o rzekomym zamiarze zwolnienia prezesa Kostrzewy. W czwartek rzeczniczka banku zapowiedziała zmianę prognozy jego tegorocznego zysku. Nie poinformowała jednak, czy będzie to podwyższenie, czy redukcja prognozowanego wyniku. Panujące na rynku nastroje powodują, że przełożyło się to na spadek wyceny udziałów spółki.

Drożeją akcje Kęt, których zarząd poinformował, że po zakończeniu w ubiegłym roku programu inwestycji, których łączna kwota sięgnęła 500 mln zł, spółka planuje przeznaczyć pieniądze na wykupienie własnych akcji i dywidendę dla akcjonariuszy.

Inwestorzy nadal pozbywają się papierów spółek budowlanych. Tanieją wyraźnie akcje Mostostalu Export mimo komunikatu zarządu spółki, w którym zapewnia on o jej dobrej sytuacji finansowej.

W dół idzie również cena papierów Pia Piasecki. Borykającą się z kłopotami finansowymi spółkę opuszczają w ostatnich dniach kontrahenci. Po TP SA zrobił to BRE.locum, który wypowiedział Pia Piasecki umowę na budowę obiektów we Wrocławiu. Umowę kredytową wymówił spółce również Kredyt Bank.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: spadki w USA psują nastroje w Warszawie