GPW: Spokojnie, to tylko korekta

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-02-2005, 11:55

Nie potwierdziły się nadzieje optymistów, którzy w kilka minut po otwarciu sesji na GPW podciągnęli WIG20 do szczytu 2085 pkt. Do gry nie włączył się spekulacyjny kapitał zagraniczny, skutkiem czego nastąpił szybki spadek o 30 pkt.

Nie potwierdziły się nadzieje optymistów, którzy w kilka minut po otwarciu sesji na GPW podciągnęli WIG20 do szczytu 2085 pkt. Do gry nie włączył się spekulacyjny kapitał zagraniczny, skutkiem czego nastąpił szybki spadek o 30 pkt.

Na początku sesji indeks największych spółek skoczył do piątkowo-poniedziałkowego szczytu. Nie było to zaskoczeniem, bowiem nie po to wczoraj gracze podjechali do niego tylko na 8 pkt na wczorajszym zamknięciu, by dziś nie mieli się z nim zmierzyć. Tak też się stało, ale zawiedli się ci, którzy spodziewali się dalszej ostrej jazdy w kierunku 2100 pkt.

Nie pojawił się popyt z zagranicy, co pokrzyżowało szyki bykom. Rozczarowanie mierzone szybkim 30-pkt spadkiem jest duże. W drugą godzinę sesji indeks wszedł stabilizacją notowań w okolicach poziomu 2060 pkt. Tu fundusze powinny się mocniej bronić. Na razie nie ma powodu do niepokoju.

Do silnego wsparcia w postaci czwartkowej luki hossy 2028-33 pkt sporo jeszcze brakuje. Dopóki nie zostanie ona zamknięta dopóty mamy cały czas do czynienia z rynkiem byka, a spadek można tłumaczyć jako odpoczynek po ostatnich pięciu dniach nieprzerwanego wzrostu. W tym czasie WIG20 zyskał prawie 6 proc., więc dzień lub dwa na złapanie oddechu należy się rynkowi jak najbardziej.

Największe spółki – liderzy obecnej fali hossy – tracą dziś solidarnie po 1,2-1,4 proc. TP, PKN Orlen i PKO BP notują obroty po około 50 mln zł, czyli umiarkowanie. Obroty na walorach KGHM i Pekao w granicach 30 mln zł.

Traci kurs BZ WBK, który przed sesją podał wyniki. Wprawdzie dzisiejsza dekoniunktura nie omija akcji banku, ale nie ma wielu chętnych do sprzedaży jego walorów. Nic dziwnego, bowiem zarząd i rada nadzorcza banku proponują wypłatę 2,43 zł dywidendy z zysku za 2004 r. Przed rokiem dywidenda wyniosła tylko 0,32 zł na akcję. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: Spokojnie, to tylko korekta