GPW: Strach przed Lepperem osłabia akcje i złotego

(Artur Szymański)
opublikowano: 13-01-2006, 10:44

Piątek trzynastego rozpoczął się pechowo dla posiadaczy akcji. WIG20 zanurkował o prawie 2 proc. Spore straty notują też giełdy w Europie Zachodniej. Nam dodatkowo szkodzą polityczne perturbacje, zwłaszcza niejasna sytuacja dotycząca (nie)obecności Andrzeja Leppera w rządzie.

Piątek trzynastego rozpoczął się pechowo dla posiadaczy akcji. WIG20 zanurkował o prawie 2 proc. Spore straty notują też giełdy w Europie Zachodniej. Nam dodatkowo szkodzą polityczne perturbacje, zwłaszcza niejasna sytuacja dotycząca (nie)obecności Andrzeja Leppera w rządzie.

Wiadomo że jutro w Sejmie odbędzie się jednak drugie czytanie budżetu, a głosowanie zaplanowano na 24 stycznia. Tym samym kryzys w parlamencie został rozwiązany. Pojawiły się za to inne wątpliwości, tym razem chodzi o skład rządu. Jedni politycy mówią o koalicji PiS z Samoobroną i PSL, inni temu zaprzeczają. Powstaje kołomyja, która nie służy dobrze atmosferze na rynkach finansowych.

Można sobie wyobrazić jak zostałoby przyjęte ewentualne potwierdzenie wejście do rządu Andrzeja Leppera jako wicepremiera. Na samą myśl włosy jeżą się na głowie. W oczekiwaniu na wynik politycznych targów o stołki inwestorzy wolą sprzedawać dziś złotego. Na razie atmosfera na rynku walutowym jest względnie spokojna, nie ma powodów do paniki.

Mocniej ucierpiały za to giełdowe indeksy. WIG20 zjechał w okolice 2780 pkt. Dalszy spadek teoretycznie powinna powstrzymać luka hossy 2765-2773 pkt. Obroty są raczej niewielkie, po około godzinie handlu przekraczają 100 mln zł. Nie ma więc masowego odwrotu inwestorów z rynku akcji. O ile politycy nie popsują atmosfery jeszcze bardziej, można się spodziewać lekkiego odbicia w kolejnych godzinach.

Najwyższej wartości obroty 30 mln zł obserwuje się na akcjach PKO BP. Dziś kurs banku oddaje wczorajszy dorobek tracą w tempie około 1,3 proc. Wczorajszy spadek pogłębia PKN Orlen, lecz przy wyraźnie mniejszych obrotach. Wczoraj handel przekroczył 300 mln zł, co wskazuje na redukcję pozycji przez któryś z zagranicznych funduszy po obniżeniu rekomendacji do „sprzedaj” przez Citigroup. Dziś kurs traci około 2,5 proc. przy ponad 20-mln obrotach.

Wśród mniejszych spółek rozpoczęła się realizacja zysków, jakie w ostatnich dwóch dniach przyniosły akcje portali internetowych, po około 7 proc. tracą notowania Onetu i Interii. Najlepiej wypadają natomiast Simple i MPEC Wrocław, których kursy szybują po ponad 20 proc. Obroty są jednak bardzo małe, akcjami spółek bawią się drobni inwestorzy indywidualni.

Sporą wartością handlu ponad 7 mln zł może się natomiast pochwalić Tras Inter. Spółka poinformowała o podpisaniu kolejnego kontraktu na dostawę wyrobów do Niemiec. W tym roku przychody płynące z umowy mają osiągnąć 0,6 mln euro, a w przyszłym roku 0,8 mln euro. Akcje drożeją o ponad 7 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane