GPW stworzy trzy nowe subindeksy

opublikowano: 16-12-2016, 12:15

Spółki z branży odzieżowej, leków i motoryzacyjnej zostaną zgrupowane w trzy nowe subindeksy giełdowe.

Nowe wskaźniki sektorowe - WIG-leki, WIG-motoryzacja i WIG-odzież - będą liczone od początku 2017 r. 

Ponadto indeks WIG-deweloperzy zmieni nazwę na WIG-nieruchomości, a WIG-surowce na WIG-górnictwo.

Z początkiem 2017 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzi tez nową klasyfikację sektorową emitentów giełdowych. Nowe zasady będą obejmować emitentów akcji i obligacji notowanych na rynkach regulowanych i alternatywnych GPW.

 – Zakończyliśmy konsultacje publiczne w zakresie zmiany klasyfikacji sektorowej emitentów. Chcieliśmy, aby na Giełdzie lepiej wyeksponowane były branże, które reprezentują notowane spółki. Nowa klasyfikacja sektorowa, zgodna z międzynarodowymi standardami, została ujednolicona dla wszystkich emitentów zarówno na rynku akcji jak i obligacji. Dodatkowo liczymy na to, że dzięki nowemu trójstopniowemu podziałowi w ramach sektorów, w przyszłości będziemy mogli wprowadzić nowe instrumenty finansowe oparte o nowe indeksy. Dziękujemy wszystkim podmiotom za zaangażowanie i udział w konsultacjach publicznych – powiedziała prof. Małgorzata Zaleska, prezes Zarządu GPW.

 Od początku 2017 r. obowiązywać będzie trzystopniowy podział emitentów ze względu na przedmiot prowadzonej działalności oraz grupy odbiorców: makrosektor, sektor i subsektor. Pozwoli to na lepszą analizę porównawczą spółek. Na nową klasyfikację w sumie będzie składało się  38 sektorów, w tym sektory do tej pory nie wyróżniane, takie jak: handel internetowy, odzież i kosmetyki, gry czy leasing i faktoring. Najwięcej spółek (45) zostało przypisanych do branży budownictwo, 31 znalazło się w sektorze nieruchomości, a 30 w przemyśle elektromaszynowym. Pod względem kapitalizacji GPW największy udział (49,28 proc.) będą miały banki, następnie paliwa i gaz (9,7 proc.) oraz energia (7,56 proc.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy