GPW toczy bitwę z awersją do ryzyka, czeka na dane o CPI i decyzję Fed

Chris Tedder, analityk City Index
opublikowano: 15-09-2015, 09:04

Tydzień zaczął się na GPW ciekawie. Negatywne nastroje w regionie przeważyły nad efektem wieści o tym, że Enea, trzeci co do wielkości dostawca energii w Polsce, zaoferował kupno 64,6% udziałów w kopalni Bogdanka (LWB). Cena za akcję wyniosła 67,39 PLN, a więc 29% powyżej poziomu z piątkowego zamknięcia. Informacja ta doprowadziła do znaczącego skoku akcji LWB, o 25%. Jednocześnie Aviva, jeden z głównych akcjonariuszy Bogdanki, uważa, że ta oferta nie odzwierciedla prawdziwej wartość firmy.

WIG zamknął się w poniedziałek 0,07% pod kreską, ale był to nadal wynik znacznie lepszy od większości parkietów w innych częściach Europy. Kiepskie nastroje inwestorów na świecie utrzymują się, głównie ze względu na rozczarowujące dane gospodarcze z Chin.

Dziś rynek skupi się na publikacji danych dotyczących polskiej inflacji. Będzie także zwracał uwagę na nastroje inwestorów na świecie, oczekujących przełomowego posiedzenia Fed, które odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Spodziewamy się, że inflacja CPI w Polsce spadnie w sierpniu o 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to zanotowano spadek rzędu 0,1%.

Z punktu widzenia analizy technicznej, WIG20 sprawia wrażenie mocniejszego, mierząc się z istotną strefą wsparcia w okolicach 2,200 pkt. Przełamanie w górę mogłoby pchnąć ceny w stronę 2,250 pkt. W przypadku spadków, warto natomiast obserwować zachowanie indeksu w okolicach wsparć przy 2,145 pkt, a następnie 2,100 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Chris Tedder, analityk City Index

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu