GPW: tydzień zaczął się od ucieczki inwestorów

Tomasz Furman
opublikowano: 24-09-2001, 16:48

Notowania na warszawskim parkiecie rozpoczęły się od dużych wzrostów cen większości akcji spółek zaliczanych do indeksów TechWIG i WIG 20. Z upływem czasu zaczęła jednak przeważać strona podażowa, co przyczyniało się do minimalnych, ale za to systematycznych przecen. W efekcie wskaźnik reprezentujący krajowe blue chipy spadł nawet do wartości 981 punktów. Nieco lepiej było za to na zamknięciu.

Spośród najbardziej płynnych spółek, największe przeceny dotknęły PKN Orlen i TP SA. W pierwszym przypadku był to zapewne efekt zawirowań polityczno-gospodarczych wokół przedsiębiorstwa. Postępowanie wszczęte przez prokuraturę i zatrzymany proces sprzedaży kilkunastoprocentowego pakietu akcji musiały zachęcić wielu akcjonariuszy do sprzedaży swoich akcji. Dziwić może natomiast przecena walorów Telekomunikacji. Cena akcji spółki przez znaczącą część sesji znajdowała się powyżej piątkowego zamknięcia i dopiero po południu uległa istotnemu spadkowi.

Głównym powodem dzisiejszych przecen były prawdopodobnie reakcje inwestorów zagranicznych redukujących otwarte pozycje na GPW. Działo się tak pomimo wzrostów na niemal wszystkich parkietach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Stosunkowo niewielki wpływ na spadki wywarły natomiast informacje o wstępnych wynikach wyborów parlamentarnych. Nie uzyskanie większości w sejmie przez koalicję SLD-UP, zapewne niewiele zmienia w postrzeganiu polskiej sceny politycznej. Zwycięskie ugrupowanie i tak będzie musiało tworzyć rząd i będzie decydować o przyszłej polityce.

TF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: tydzień zaczął się od ucieczki inwestorów