GPW: Umówione transakcje zawyżają obroty

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-12-2005, 11:50

Po wczorajszej bardzo udanej dla posiadaczy akcji sesji, dziś indeksy GPW nie palą się już tak bardzo do wzrostu. Proszę nie sugerować się wysoką wartością obrotów, bo jest to wynikiem przejścia przez rynek olbrzymiej umówionej transakcji akcjami Telekomunikacji Polskiej. Generalnie, dziś aktywność inwestorów jest mniejsza niż wczoraj.

Po wczorajszej bardzo udanej dla posiadaczy akcji sesji, dziś indeksy GPW nie palą się już tak bardzo do wzrostu. Proszę nie sugerować się wysoką wartością obrotów, bo jest to wynikiem przejścia przez rynek olbrzymiej umówionej transakcji akcjami Telekomunikacji Polskiej. Generalnie, dziś aktywność inwestorów jest mniejsza niż wczoraj.

Tuż przed godziną 10.30 z rąk do rąk przeszło ponad 6,97 mln walorów TP po cenie 24 zł za sztukę. Dało to jednorazowy obrót – bagatelka – 334,6 mln zł. Na pozostałych 19 spółkach z WIG20 obroty przed południem wynoszą 265 mln zł.

Dobrą passę z wtorku kontynuują banki, duże obroty obserwuje się na akcjach PKO BP i Pekao SA. W przypadku pierwszego z nich handel jest wynikiem aktywnej wymiany i przejawem zdrowego popytu, natomiast jeśli chodzi o drugą spółkę, to tu mamy do czynienia również z umówioną transakcją. Właściciela zmienił pakiet ponad 168 tys. papierów po 177,5 zł za akcję, co wygenerowało obrót prawie 60 mln zł.

Z reprezentantów banków w indeksie blue chipów tanieje tylko BZ WBK, który wczoraj podrożał najmocniej, o ponad 3 proc. Słabo radzą sobie natomiast spółki surowcowe, zwłaszcza z branży paliwowej. Tracą posiadacze akcji PKN Orlen, Lotosu i MOL, co można wiązać ze spadającą ceną ropy naftowej. W Nowym Jorku cena baryłki surowca spadła o 12 proc. od końca września.

Spada też kurs KGHM, tym razem nie ma to związku z ceną miedzi na światowych giełdach, lecz wydarzeniami w samej spółce. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego wszczął spór zbiorowy z zarządem spółki w odwecie za zawieszenie dwóch członków zarządu. Związkowcy domagają się również podwyżki wynagrodzeń w przyszłym roku. To oczywiście nie może budzić akceptacji ze strony akcjonariuszy kombinatu.

Najmocniej, około 13 proc., rośnie kurs Hoopa. Przed sesją spółka poinformowała o prowadzonych rozmowach z kilkoma potencjalnymi inwestorami strategicznymi. Miała by zostać ewentualnie podjęta współpraca, w wyniku której mogłoby dojść do podwyższenia kapitału zakładowego producenta napojów.

Spada dziś kurs gwiazdy wczorajszej sesji, czyli Remaku. Potwierdziła się stara giełdowa zasada „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Wczoraj „Parkiet” informował o spodziewanych przez Remak rekordowych kontraktach i inwestorzy rzucili się akcje kupować. Dziś Remak oficjalnie poinformował o podpisaniu kontraktu z władzami Opola na wykonanie sieci kanalizacyjnej kosztem 58,8 mln zł. Inwestorzy realizują zyski, notowania spółki tracą około 5 proc. AS

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane