GPW W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH

MM
15-10-2008, 00:00

Budowa rynku papierów wartościowych w Polsce rozpoczęła się po zmianie ustroju gospodarczego. W 1990 r., niecały rok po powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, ustawa o prywatyzacji określiła zasady przekształceń własnościowych w Polsce. Jednym z elementów tych zasad stał się rynek papierów wartościowych. Ramy prawne rynku zostały uchwalone przez Sejm w 1991 r. Wtedy też rozpoczęły działanie podstawowe instytucje — Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Komisja Papierów Wartościowych. Licencjonowane domy maklerskie i pracujący w nich licencjonowani maklerzy rozpoczęli pracę w połowie 1991 r.

"Pierwsza piątka", czyli spółki, które pojawiły się na parkiecie na pierwszym notowaniu GPW 16 kwietnia 1991 r., to Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable i Exbud. W 1993 i 1994 r. akcje spółek niespodziewanie szybko rosły. Drugą połowę lat dziewięćdziesiątych charakteryzował szybki wzrost gospodarczy i duża liczba debiutów. Wraz ze spadkiem tempa wzrostu i kryzysami finansowymi — przede wszystkim na rynkach rosyjskim i dalekowschodnich — sytuacja na giełdzie w Polsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych stała się trudna. Na początku XXI w. niepewność pogłębił spadek cen akcji spółek internetowych i skandale związane ze sfałszowanymi sprawozdaniami finansowymi dużych spółek na rynku amerykańskim. Sytuacja na naszym rynku osiągnęła wówczas wymiar stagnacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH