Czytasz dzięki

GPW: w oczekiwaniu na wzrost obrotów

(Artur Szymański)
opublikowano: 08-08-2005, 09:32

Nie zanosi się raczej na to, by otwarcie pierwszej sesji nowego tygodnia miało przynieść znaczące zmiany giełdowych indeksów. Giełdy zachodnioeuropejskie oraz węgierska zaczęły poniedziałek na plusach, kontrakty terminowe na WIG20 wystartowały 7-pkt powyżej piątkowego zamknięcia.

Nie zanosi się raczej na to, by otwarcie pierwszej sesji nowego tygodnia miało przynieść znaczące zmiany giełdowych indeksów. Giełdy zachodnioeuropejskie oraz węgierska zaczęły poniedziałek na plusach, kontrakty terminowe na WIG20 wystartowały 7-pkt powyżej piątkowego zamknięcia.

Wygląda więc na to, że rynek kasowy zacznie dzień niedużą zwyżką, o ile oczywiście nie dojdzie do zmiany korzystnej z punktu widzenia posiadaczy akcji tendencji na giełdach Eurolandu i na Węgrzech. Dziś może rozstrzygnąć się kwestia w którą stronę podąży warszawski rynek w kolejnych dniach tygodnia. O tym jednak czy będzie to sygnał wiarygodny zadecydują obroty.

Ruch, jaki by dziś nie był, będzie miał znaczenie tylko wówczas jeśli zmianie wartości indeksów będzie towarzyszyć wysoka aktywność inwestorów. W piątek tego nie było, toteż poprzednia sesja nie ma większego znaczenia dla obrazu rynku. Gracze nie kwapili się do handlu akcjami chociaż przed sesją wynikami za II kwartał pochwaliło się Pekao SA, zaś w czwartek po sesji wyniki podał KGHM.

Niewielka skłonność do zawierania transakcji na poprzedniej sesji wynika z pewnością z tego, że najwięksi inwestorzy musieli dogłębnie przeanalizować raporty obu spółek. Podobnie było w przypadku Telekomunikacji Polskiej, której akcje stały się przedmiotem intensywnego handlu dopiero następnego dnia po publikacji wyników kwartalnych. Jeśli ten scenariusz powieli się dziś w odniesieniu do KGHM i Pekao, to obroty na dzisiejszej sesji będą dużo wyższe od piątkowych. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane