Czytasz dzięki

GPW: w oczekiwaniu na wzrost obrotów

(Artur Szymański)
opublikowano: 22-08-2005, 09:30

Początek pierwszej sesji nowego tygodnia może przynieść lekką zwyżkę giełdowych indeksów. Nie tyle jednak kierunek jest najważniejszy, ile to jak wyglądać będzie aktywność inwestorów towarzysząca zmianom cen akcji.

Początek pierwszej sesji nowego tygodnia może przynieść lekką zwyżkę giełdowych indeksów. Nie tyle jednak kierunek jest najważniejszy, ile to jak wyglądać będzie aktywność inwestorów towarzysząca zmianom cen akcji.

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich oraz rynku węgierskiego zaczynają dzień małymi wzrostami. W piątek szły w przeciwne strony, co działało dezorientująco na inwestorów z GPW. Jak na razie wygląda na to, że dziś większych wątpliwości być już nie powinno. Kontrakty terminowe na WIG20 wystartowały na przyzwoitym 10-pkt plusie.

Zanosi się więc na dodatni początek nowego tygodnia, oczywiście o ile przez najbliższe pół godziny rynki otwierające się wcześniej nie zmienią kierunku. Nie widać jednak specjalnych powodów, dla których miałoby się tak stać. Warto w tym miejscu wspomnieć że tokijski Nikkei wrósł na zamknięciu o 1,3 proc. osiągając czteroletnie maksimum.

Kluczową sprawą dla warszawskiego rynku w tym tygodniu będzie to czy inwestorzy z większą werwą wezmą się do inwestycji. W ubiegłym tygodniu obroty były bardzo niskie, co nie dodawało wiarygodności ruchom indeksów. Poprzednie cztery dni (skrócony tydzień) przyniósł 2-proc. spadek WIG20. Niskie obroty potwierdzają korekcyjny charakter spadku.

W piątek na wykresie WIG20 pojawiła się świeca dająca pewne podstawy do optymizmu dla inwestorów nastawionych na wzrosty. Płaski korpus i dłuższy dolny cień świecy doji pokazuje, że choć rynek był sporo niżej, to jednak niedźwiedziom nie starczyło siły do zamknięcia dnia poniżej poziomu jego otwarcia. O niczym to wprawdzie jeszcze nie przesądza, ale może być zapowiedzią większej aktywności kupujących. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane