GPW: Warszawskie indeksy słabsze niż zachodnie

opublikowano: 03-06-2004, 13:48

Na Zachodzie inwestorzy zaczęli odrabiać straty z porannej części sesji. U nas na razie indeksy nie mogą się podnieść.

Indeks giełdy we Frankfurcie wyszedł już na plus, na niewielkim minusie jest jeszcze wskaźnik rynku paryskiego. Nastroje jednak nadal dalekie są od dobrych, na co oczywiście wpływają wiadomości dotyczące ropy naftowej.

Inwestorzy są wprawdzie przekonani, że dzisiejszy szczyt OPEC podejmie decyzję o zwiększeniu wydobycia, ale równocześnie obawiają się, że skutki tego Europa odczuje dopiero za kilka tygodni. Na razie ropa jest bardzo droga.

Nasz rynek z początku powielał kierunek obrany u naszych zachodnich sąsiadów. WIG20 od początku dnia jest na minusie. Jednak gdy w Eurolandzie humory zaczęły się poprawiać, u nas nic się nie zmieniło. Dobrze chociaż, że udało się powstrzymać spadek przy dolnym ograniczeniu wczorajszej niewielkiej luki hossy 1682-1687 pkt. Możliwe, że z opóźnieniem, ale jednak rynek zacznie rosnąć.

Są po temu podstawy, bo choć końcówka wczorajszej sesji przyniosła osłabienie po wcześniejszym ustanowieniu dziennego szczytu 1717,5 pkt, cały dzień należy zapisać na konto obozu byków. Zamknięcie powyżej bariery 1700 pkt jest bowiem pozytywnym sygnałem. Teoretycznie powino to doprowadzić indeks do kolejnej bariery - 1785,8 pkt, czyli zamknięcia sesji z 22 kwietnia.

Wśród spółek WIG20 drożeją papiery tych najmniejszych. Zyskują PGF i Cersanit, lecz na żenująco niskich obrotach. Mocniej spadają kursy spółek IT – Softbanku, Prokomu i Computerlandu. Dekoniunktura na spółkach nowych technologii gości też dziś na Zachodzie Europy. Słaby jest też PKN Orlen, który miał bardzo kiepską końcówkę notowań w środę.

Z mniejszych spółek wybija się Rolimpex. Właściciela zmienił pakiet niemal 2 mln akcji (10 proc.) po 15,5 zł za sztukę. Łączna wartość transakcji to około 30 mln zł. Sprzedawcą był

Europejski Bank Obudowy i Rozwoju, który wszedł do spółki w 1996 roku. Papiery nabyły najprawdopodobniej polskie instytucje finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: Warszawskie indeksy słabsze niż zachodnie