GPW: WIG 20 odrabia straty dzięki Pekao

Sebastian Gawłowski
20-02-2002, 10:40

Indeks największych spółek WIG 20 zdołał wydostać się do strefy wartości dodatnich dzięki swojemu najcięższemu składnikowi - Pekao. Walory banku zyskują 1,23 proc. co przy wyważonej przecenie innych spółek z portfela pozwala WIG-owi 20 na przekroczenie wczorajszego poizomu zamknięcia. Tymczasem od startu notowań indeks kierował się na południe. Spadek na otwarciu zepchnął wskaźnik poniżej 1340 punktów, zwiększając dystans od dotychczasowego wsparcia na wysokości 1350 punktów.

Jednak nastroje inwestorów na warszawskiej giełdzie nie uległy zasadniczym zmianom. W dalszym ciągu indeksy notują niewielkie wahania przy mizernej aktywności inwestorów. Obraz rynku można określić jako obsuwanie się pod własnym ciężarem. Klimat może ulec pogorszeniu kiedy posiadacze akcji uznają, że najwyższy czas na oddanie ich w cudze ręce. Obserwacja poszczególnych walorów daje coraz więcej powodów do oczyszczania swoich portfeli.

Za zdecydowaną dominacją strony podażowej przynajmniej podczas porannej części sesji przemawiają również wysokie przeceny indeksów amerykańskich, a zwłaszcza Nasdaq. W rezultacie wzrasta prawdopodobieństwo przetestowania linii trendu wzrostowego poprowadzonego po „dołkach” z października i grudnia przechodzącej aktualnie w okolicach 1,3 tys. punktów.

Jeszcze w pierwszych minutach niektóre walory z portfela WIG 20 – m.in. Orbis, Elektrim zyskiwały na wartości dzięki transakcjom zawartym na otwarciu notowań. Z upływem czasu ich kursy skierowały się na południe. Po szaleństwie zakupów akcji przed walnym, PKN porusza się w trendzie bocznym. Jednak jest coraz bliżej psychologicznego poziomu 20 zł, który został wybroniony nawet w czasie wyprzedaży po zmianach w zarządzie spółki. TPSA, która w opinii wielu obserwatorów rynku powinna zachowywać się lepiej od innych notowanych papierów traci około 0,6 proc. Najsilniejszy walor w branży bankowej – BZ WBK – traci obecnie zaledwie 0,3 proc. Najsłabsze są akcje spółek informatycznych – Computerland oraz Softbank na co wpływa z pewnością wczorajsze zachowanie Nasdaq. W przypadku Computerlandu, jego kurs powinien przetestować niedługo linię trendu na wysokości 108 zł. O wiele lepiej prezentuje się Prokom oraz Comarch.

Po pozornym spokoju na starcie sesji walory Netii tracą już około 10 proc. Wczoraj spółka opublikowała ogromne straty za ubiegły rok, złożyła wniosek o postępowanie układowe. Akcjonariusze nie podjęli żadnych wiążących decyzji w sprawie ratunkowej emisji akcji. Walory niezależnego telekomu są w centrum zainteresowania spekulantów. Pierwszego dołka, gdzie kurs będzie starał się wyhamować przecenę można było spodziewać się w okolicach 3,2 zł. Niestety nie zdołął on zatrzymać podaży.

O godzinie 14:30 opublikowany zostanie amerykański wskaźnik cen konsumentów w styczniu w Stanach Zjednoczonych. Według prognoz analityków CPI ma wynieść 0,2 proc.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG 20 odrabia straty dzięki Pekao