GPW: WIG poprawił szczyt hossy, imponująca zwyżka GTC

(Artur Szymański)
opublikowano: 24-02-2006, 17:22

Inwestorzy na GPW w bardzo dobrych nastrojach zakończyli piątkową sesję. Tryumfują zwłaszcza akcjonariusze Globe Trade Centre, którego kurs skoczył aż o 17,7 proc. Tak wysokiej zwyżki notowań komponentu WIG20 nie było od lat. W przekroju tygodnia WIG20 zyskał 2,9 proc., ale nie poprawił rekordu. Uczyniły to natomiast WIG i WIRR.

Inwestorzy na GPW w bardzo dobrych nastrojach zakończyli piątkową sesję. Tryumfują zwłaszcza akcjonariusze Globe Trade Centre, którego kurs skoczył aż o 17,7 proc. Tak wysokiej zwyżki notowań komponentu WIG20 nie było od lat. W przekroju tygodnia WIG20 zyskał 2,9 proc., ale nie poprawił rekordu. Uczyniły to natomiast WIG i WIRR.

Przez większą część sesji dosłownie nic się działo, indeksy dryfowały w bok przy minimalnej zmienności i przy małej aktywności inwestorów. Przypomnę jednak co napisałem we wcześniejszym komentarzu: „rynek jest płytki, co może w kolejnych godzinach zaowocować gwałtownym wyskokiem, bo nie potrzeba wielkich kapitałów by doprowadzić do kilkunastopunktowej zmiany indeksu.”

I stało się. Końcówka sesji przyniosła nagły wzrost GTC, jednej z mniejszych spółek WIG20. Akcje dewelopera już rano drożały około 7 proc., ale na zamknięciu inwestorzy zdynamizowali zwyżkę. Ostatecznie GTC zakończył dzień na nowym, imponującym historycznym szczycie 282,5 zł, co oznacza 17,7-proc. wzrost w stosunku do poprzedniej sesji.

Wpływ GTC na WIG20 nie jest duży, po czwartkowej sesji akcje dewelopera miały niespełna 2,5-proc. udział w portfelu indeksu blue chipów. Niemniej jednak, tak duża aprecjacja notowań jak w piątek musiała odcisnąć piętno na indeksie. WIG20 zwyżkował na finiszu sesji o 1,44 proc. osiągając wartość 2941,38 pkt. Do rekordu 2953,7 pkt z 25 stycznia brakuje wzrostu raptem o 0,42 proc.

Najwyższe poziomy w historii osiągnęło 6 z 13 indeksów giełdowych – WIG, WIRR i WIG-PL, oraz subindeksy sektorowe: WIG-Banki, WIG-Budownictwo i WIG-Spożywczy. Najstarszy indeks GPW zakończył sesję na poziomie 39 793,98 pkt poprawiając poprzedni szczyt 39 351,63 pkt o 1,12 proc.

Udany dzień oprócz akcjonariuszy GTC, mieli też posiadacze akcji BZ WBK, który podrożał o 3 proc. do 171,5 zł, aczkolwiek przy 6-krotnie mniejszych obrotach niż w przypadku bohatera dzisiejszej sesji. Na akcjach GTC obroty podsumowano na prawie 37 mln zł. W górę szły tez kursy spółek paliwowych, bo drożeć zaczęła ropa naftowa po wybuchu w Arabii Saudyjskiej.

Nie wiodło się natomiast akcjonariuszom Softbanku. Walory informatycznej spółki potaniały o 4,4 proc. do 43,7 zł, ponieważ spółka opublikowała gorsze od prognoz wyniki za ubiegły kwartał. Skonsolidowany zysk netto w IV kwartale wyniósł 12,11 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się wyniku rzędu 15,55 mln zł. Na osłodę Softbank podał, że portfel zamówień grupy ma obecnie wartość 864 mln zł. W tym roku ma zostać zrealizowana część z nich, o łącznej wartości około 309 mln zł.

W zwyżce nie wziął udziału KGHM. Miedziowy kombinat zakończył piątek na 0,5-proc. minusie. Za akcję płacono 74 zł. Zarząd Polskiej Miedzi nie podjął decyzji w sprawie zakupu akcji operatora komórkowego Polkomtel od duńskiej spółki TDC – podała PAP powołując się na dwa źródła „zbliżone do KGHM”.

Prawie tak dobry dzień jak GTC mieli też akcjonariusze Internetowego Domu Maklerskiego. Akcje brokera poszły w górę o 16,6 proc. do 29,5 zł, po informacji że kupi on 75 proc. akcji towarzystwa funduszy inwestycyjnych GTFI za 4 mln zł. Odpoczywali inwestorzy Capital Partners, którego kurs poszybował w czwartek o ponad 77 proc. Na ostatniej sesji tygodnia akcje CP potaniały o 5,1 proc. do 26,1 zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane