GPW: WIG20 broni się przed poziomem 1500 pkt.

Artur Szymański
23-10-2003, 11:33

To będzie szósta z rzędu spadkowa sesja na GPW. Na rynku nie ma bowiem inwestorów nastawionych optymistycznie. Nawet jeśli tacy byli, to szybko zmienili front po fatalnym otwarciu notowań na rynku walutowym.

W trakcie porannych notowań złoty spadł do najniższego poziomu wobec euro w historii, do wysokości 4,6581. Polską walutę sprzedają zagraniczne banki, obawiające się o sytuację budżetową. Inwestorów nie opuszczają obawy o wprowadzenie planu cięć wydatków budżetowych wicepremiera Jerzego Hausnera oraz o wypłacalność budżetu.

Otwarcie handlu na GPW wypadło na ponad 1,5-proc. minusie. Indeks WIG20 otworzył się na poziomie 1509.77 pkt., co oznacza spadek o 1,84 proc. w stosunku do zamknięcia sesji środowej. Fatalnie prezentują się banki i sektor IT. Rynek w dół pociągnęły największe blue chipy - KGHM, PNK Orlen i TP SA. Paradoksalnie, silne osłabienie rynku na samym początku może mu wyjść na zdrowie w dalszej części dnia. Obecnie trwa stabilizacja wokół 1512 pkt. Jeśli rząd nie uraczy inwestorów jakąś zaskakującą informacją, to psychologiczny poziom 1500 pkt. powinien się dziś obronić. Jeśli kupujący uwierzą we własne siły, to jest cień szansy na odreagowanie spadku z początku notowań.

Na większą, kilkudniową poprawę szanse są jednak niewielkie. Nad rynkiem finansowym wisi bowiem konieczność znalezienia w IV kwartale przez rząd 32 mld zł na odkupienie obligacji, bonów i sfinansowanie deficytu. Dużo zależy od decyzji ministra skarbu co do planów sprzedaży 14,5-proc. pakietu TP SA. Na razie nie zanosi się na jakieś konkrety. Minister poprzestaje na bardzo ogólnych deklaracjach, które jednak nie satysfakcjonują inwestorów. To źle wróży rynkowi. Jeśli nie dojdzie do sprzedaży pakietu Telekomunikacji w tym roku, a plan Hausnera napotka na opór w Sejmie, to zdaniem analityków, na koniec roku złoty spadnie do poziomów 4,70 do euro i 4,09 do dolara. Nie ma wątpliwości, że giełda zjechałaby po tej samej równi pochyłej.

Po pierwszej godzinie czwartkowego handlu na GPW nie ma spółki z indeksu WIG20, która zyskiwałaby w stosunku do zamknięcia środowego. Na dzisiejszej sesji najwięcej zyskuje Mostostal Zabrze, którego kurs rośnie o 16 proc. Jeden z wierzycieli spółki - Citibank Handlowy zaoferował je 60-proc. umorzenie długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: WIG20 broni się przed poziomem 1500 pkt.