GPW: WIG20 nie utrzymał się ponad przebitym oporem

Artur Szymański
12-05-2004, 16:58

Duże wyprzedanie rynku po wtorkowej sesji stworzyło szansę na lekkie odreagowanie w środę i inwestorzy wykorzystali ją. W ostatniej godzinie notowań WIG20 przebił opór na poziomie 1650 pkt. Niestety, zamknięcie wypadło fatalnie - indeks dzień zakończył na poziomie 3,5 pkt niższym.

Rynek odbił lekko w górę po pięciu dniach przeceny, w ciągu których WIG spadł o 7,5 proc., a WIG20 – o 7,7 proc. W środę wskaźnik największych spółek zyskał 0,94 proc., a indeks szerokiego rynku poszedł do góry o 1,1 proc. Po południu wzrosła aktywność handlujących, ale mimo tego obroty były niższe niż przy wtorkowym spadku.

Obraz rynku nadal jednak pozostaje zły, zamknięcie tuż pod przebitym oporem niweczy raczej szansę na kolejny dzień odreagowania spadków. Sprzedający w ostatniej minucie dobitnie zaznaczyli swoja obecność dając sygnał, że środowy wzrost to tylko przystanek w spadku. Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz testu poziomu 1600 pkt.

Z największych spółek dobrą passę znów miał KGHM, który we wtorek był najsilniejszą spółką wśród gigantów rynku. Ponownie wzrost kursu wspomagała miedź drożejąca na Londyńskiej Giełdzie Metali. Humorów nie popsuła informacja o zmniejszeniu udziału w akcjonariacie kombinatu poniżej progu 5 proc. przez Deutsche Bank Trust Company Americas – depozytariusza kwitów depozytowych KGHM-u.

Bolesne straty odrabiały Pekao i PKN Orlen – najwięksi spadkowicze poprzednich dwóch dni. Zarząd Orlenu spodziewa się podpisać z czeskim rządem umowę zakupu 63 proc. czeskiego koncernu paliwowo-chemicznego Unipetrol w ciągu trzech tygodni. Lepiej od rynku poradziła też sobie TP SA. Natomiast dotkliwe przeceny z wtorku kontynuowały BRE Bank i Orbis, lecz przy bardzo małych obrotach.

Na szerokim rynku świetnie wypadł Stalexport. Po 13 sesjach korekty, w czasie której kurs spadł o 34 proc., wczoraj kurs podniósł się o 8,6 proc. przy wysokiej ponad 16-mln wartości obrotów. W piątek Stalexport opublikuje raport skonsolidowany za I kwartał.

O 3,5 proc. zdrożał Lentex, który podał bardzo dobre wyniki I kwartału. W porównaniu do rezultatów pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku przychody wzrosły o 29 proc., a skonsolidowany zysk netto wzrósł do 2,77 mln zł z 375 tys. zł odnotowanego rok wcześniej. O 4 proc. w górę poszedł też kurs Wandaleksu planuje wypłatę 10 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2003 r., który wyniósł 1,35 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG20 nie utrzymał się ponad przebitym oporem