GPW: WIG20 nie zdołał utrzymać się ponad barierą 1840 pkt

29-11-2004, 16:36

Miłe złego początki. Tak jednym zdaniem można opisać przebieg otwierającej nowy tydzień sesji na warszawskiej giełdzie. Rodzimemu parkietowi nie udało się utrzymać na plusie, chociaż były na to spore szanse. Tym samym GPW nie wytrzymała konkurencji z zachodnioeuropejskimi rynkami.

Już chwilę po otwarciu indeks blue chipów zdołał przebić psychologiczny, bardzo istotny dla koniunktury, poziom 1840 punktów. Przy braku wsparcia w obrotach trudno było jednak bykom utrzymać tę zdobycz. Podjęta w drugiej fazie sesji jeszcze jedna próba znowu rozpaliła nadzieje, WIG20 poskoczył do 1844,5 pkt, ale potem był już tylko zjazd w dół.

Analitycy oczekiwali, że na parkiet powrócą inwestorzy o zasobniejszych portfelach. Pierwsze godziny handlu nie potwierdziły tych prognoz. Co gorsze, udział spółek tworzących indeks WIG20 w ogólnych obrotach był przez długi czas zaskakująco niski, co raczej nie jest częstym zjawiskiem na rodzimym rynku akcji. Ostatecznie jednak, wartość zawartych transakcji zdecydowanie przebiła poziom z piątku, ale prawdziwy kapitał jedynie sztucznie kreował wyceny bez wyraźnej chęci do zwiększania swojego stanu posiadania akcji.

Ponad 100-milionowymi obrotami mogły pochwalić się walory PKN Orlen i Banku PKO BP. O ile jednak pierwsza ze spółek lekko zwyżkowała, to notowania giganta finansowego przez niemal całą sesję toczyły się pod dyktando korekty. Dopiero w końcówce udało się odrobić z nawiązką straty.

Silnym, sięgającym ponad 3 proc. wzrostem wyróżniały się papiery KGHM. Wycena jego walorów jest mocno skorelowana z notowaniami miedzi na światowych rynkach, a że cena surowca poszła w górę, wzmocnił się też polski koncern.

Wartościowa, opiewająca na 250 mln zł umowa z TP SA pomogła poprawić nastroje posiadaczom walorów gdyńskiego Prokomu.

Z grona małych spółek relatywnie duże zainteresowanie towarzyszyło transakcjom walorami Atlantisu. Gracze dyskontują informację o nabyciu pakietu 10-proc. akcji przez warszawskiego dewelopera, spółkę WAN. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że udziałowcem tej firmy jest giełdowe Echo, a przed dwoma laty spekulowano, że WAN chce wykorzystać Atlantis do wejścia na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG20 nie zdołał utrzymać się ponad barierą 1840 pkt