GPW: WIG20 spadł o 2,6 proc., wzrosły obroty

Artur Szymański
opublikowano: 21-10-2003, 17:12

Wtorkowa sesja zakończyła się dużym spadkiem indeksu WIG20. Wskaźnik największych spółek stracił w stosunku do zamknięcia sesji poniedziałkowej 2,6 proc. i dzień zakończył na poziomie 1568,35 pkt. Spadek o 2,5 proc. zanotował TechWIG, którego wartość na zamknięciu wyniosła 570,63 pkt. Niewiele mniej stracił indeks szerokiego rynku. WIG we wtorek obniżył swoją wartość o 2,12 proc. kończąc dzień na poziomie 20 632,65 pkt.

Otwarcie wtorkowej sesji na GPW wypadło na małym plusie. WIG20 otworzył się 0,09 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Jednak podaż z końcówki poprzedniej sesji sprowadziła indeks poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Podaż wyczerpała się bardzo szybko i indeks z impetem powrócił do strefy wzrostów. Pierwsza godzina handlu przyniosła wzrost WIG20 o 1,02 proc. Ale były to tylko miłe złego początki.

Popołudniowa część sesji przyniosła poważne osłabienie na warszawskiej giełdzie. WIG20 po krótkiej stabilizacji przy psychologicznym poziomie 1600 pkt. przebił go jednym silnym ruchem. W tym czasie niebezpiecznie wzrosły obroty. W ciągu kilkunastu minut wartość obrotu przekroczyła 20 mln zł. Opublikowane przez GUS dane makroekonomiczne nie zdołały zatrzymać osłabienia polskiej waluty. Bezrobocie we wrześniu spadło do 17,5 proc. z 17,6 proc. w sierpniu. Sprzedaż detaliczna wzrosła 9,7 proc. rok do roku i 1,5 proc. w stosunku do sierpnia.

Reakcja inwestorów na rynku walutowym była odwrotna od spodziewanej. Najwidoczniej obawiają się oni kryzysu budżetowego, dlatego niezłe dane gospodarcze potraktowali jako dobrą okazję do zamknięcia pozycji w złotym. W tyle nie pozostali inwestorzy na GPW. Wtorkowy handel akcjami spółek wchodzących w skład portfelu WIG zamknął się sumą 224 mln zł. Oznacza to wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do obrotów zanotowanych w poniedziałek. Mimo tego, grono inwestorów handlujących akcjami można uznać za nieliczne. Jest to jednak mało pocieszająca wiadomość w obliczu powstawania na wykresie WIG20 coraz wyraźniejszej formacji podwójnego szczytu. To nie zapowiada niczego dobrego dla posiadaczy długich pozycji. Być może trzeba będzie zapomnieć o pobiciu w tym roku rekordu notowań na poziomie 1712 pkt.

Czarny wtorek miało Frantschach Świecie. Akcje papierniczej spółki potaniały o 8,7 proc. przy prawie 9-mln obrocie. Fatalne nastroje inwestorów podsyciły rozczarowujące wyniki kwartalne papierniczej spółki. Zysk netto w III kwartale pogorszył się o 43,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2002 r. Na dodatek ministerstwo skarbu ogłosiło zaproszenie do rokowań w sprawie nabycia 5 proc. akcji Frantschach Świecie, jakie są nadal własnością państwa. Rezultaty rozpatrzenia odpowiedzi zostaną podane do 3 grudnia.

Mocno zniżkował sektor bankowy. BZ WBK, BPH PBK oraz BRE Bank zaliczyły ponad 4-proc. spadki kursów. Jeszcze gorzej wiodło się Millennium, który po poniedziałkowej sesji opublikował rozczarowujące inwestorów wyniki finansowe za III kwartał. Jedynie kurs Pekao SA pod koniec sesji wyszedł na zero, choć przez większość sesji tracił na wartości. Agora dzień przed ukazaniem się pierwszego numeru „Faktu” – groźnego konkurenta dla „GW”, potaniała o 6,5 proc. Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 14 października obniżyli rekomendację do „poniżej rynku” z „powyżej rynku”. Rewizja wyników skłoniła też do obniżenia wyceny akcji Agory z 56,4 do 48,1 zł.

Przez większą część wtorku jedyną spółką z WIG20, która opierała się przecenie był PKN Orlen. Jednak i on skapitulował przed zamknięciem notowań, by dzień zakończyć na 0,4-proc. minusie. We wtorek PAP podał, że plan stworzenia środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego zakłada całkowite połączenie polskiego koncernu i MOL-a w ciągu roku, półtora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG20 spadł o 2,6 proc., wzrosły obroty