GPW: WIG20 walczy z oporem na poziomie 1650 pkt

Artur Szymański
12-05-2004, 14:06

WIG20 na razie bezskutecznie zmaga się z oporem w okolicach 1650 pkt. Przejściu bariery nie sprzyjają spadki obserwowane na rynkach zachodnich.

Oczekiwane odreagowanie spadków stało się faktem. Rynek odbił lekko w górę po pięciu dniach przeceny, w ciągu których WIG spadł o 7,5 proc., a WIG20 – o 7,7 proc. Rynek podnosi się z kolan chociaż nie sprzyja temu sytuacja na giełdach Eurolandu. Z drugiej jednak strony wczoraj było odwrotnie – nasz rynek spadał, a zachodnie rosły.

Duże wyprzedanie rynku stworzyło szansę na lekkie odreagowanie i inwestorzy wykorzystują ją. Martwią jednak rachityczne obroty. Wartość handlu spółkami z WIG20 zbliża się dopiero do 150 mln zł. Brak dużego kapitału skutkuje kolejnymi niepowodzeniami prób przejścia oporu na poziomie 1650 pkt.

W ogóle dzisiejszy wzrost nie jest zasługą popytu, lecz chwilowego „odpuszczenia” przez sprzedających. Nie ma więc wielkich powodów do optymizmu. To jeszcze nie koniec spadków. Wydaje się, że w kilkudniowej perspektywie nie obędzie się bez testu 1600 pkt.

Z największych spółek sporo zwyżkuje KGHM, który już wczoraj był najsilniejszą spółką z gigantów rynku. Bolesne straty odrabiają też PKN Orlen i Pekao – najwięksi spadkowicze ostatnich dwóch dni. Zgodnie z rynkiem porusza się TP SA. Dotkliwe przeceny z wtorku kontynuują BRE Bank i Orbis, lecz przy małych obrotach.

Na szerokim rynku drożeje Lentex, który podał bardzo dobre wyniki I kwartału. W porównaniu do rezultatów pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku przychody wzrosły o 29 proc., a skonsolidowany zysk netto wzrósł do 2,77 mln zł z 375 tys. zł odnotowanego rok wcześniej. To znak, że gruntowna restrukturyzacja zaczyna przynosić efekty. Rośnie też kurs Wandaleksu planującego wypłatę 10 groszy dywidendy na akcję z zysku za 2003 r., który wyniósł 1,35 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG20 walczy z oporem na poziomie 1650 pkt