GPW: wyraźne osłabienie w końcówce handlu

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 29-10-2003, 15:44

Końcówka notowań przynosi głęb

sze osłabienie indeksów. Dotychczasowe plusy niwelują KGHM i Pekao. Słabiej wygląda TPSA i Pekao. Obroty na rynku przekraczają 300 mln zł. O próbach sforsowania oporu w okolicy psychologicznego poziomu 1600 pkt można już zapomnieć. Znamienne, że mocniejszą wyprzedaż akcji poprzedził atak podaży na kontraktach. Obserwatorzy rynku wskazują, że takie zachowanie obu rynków zdarza się coraz częściej.

Po sporym wzroście na otwarciu, indeks WIG 20 nie zdołał sforsować wspomnianej bariery. Zaowocowało to spadkiem do 1550 pkt. Bastionem kupujących był ponownie KGHM, który zniwelował wcześniejsze zyski dzięki wzrostom cen miedzi.

Na minusie notowany jest BPH PBK. Zysk netto grupy banku w III kw. wyniósł 67 mln zł wobec 11 mln złotych w roku ubiegłym. Rynek oczekiwał większej poprawy wyników. Ponadto kurs banku notował znaczne wzrosty w ostatnim czasie. Główny udziałowiec polskiego banku, notowany od niedawna Bank Austria Creditanstalt podał, że jego zysk netto po dziewięciu miesiącach wzrósł o 56 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Bank przekroczył prognozy. Kurs na GPW poszedł wyraźnie do góry.

Spada TPSA. Do zakupów nie zachęcają rozczarowujące przychody grupy telekomunikacyjnej w trzecim kwartale. Analitycy nie mają już złudzeń, że telekom zdoła jeszcze zrealizować tegoroczne szacunki zarządu. Na minusy znów zszedł Orlen. Według informacji PB koncern podziękował za współpracę z Lotosem na zasadach proponowanych przez gdańską rafinerię.

Wśród mniejszych spółek Getin idzie ponownie do góry. Dzisiejszy PB informuje, że główny udziałowiec spółki Leszek Czarnecki negocjuje nabycie Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Silny jest Stalprofil. Kurs na fali oczekiwań na kolejny rekordowy kwartał sięgnął historycznych maksimów.

Za to LTL zanotował gwałtowne wahania. Popularny lotnik wpadł w ostatnich dniach w "klasyczny korkociąg" po złożeniu przez firmę wniosku o upadłość. Dziś kurs odreagował silnym wzrostem po porannej przecenie, ale dni spółki wydają się policzone. Kurs Tras Tychy także poszedł w dół po rezygnacji prezesa. Ostro spada Kruk, który znów obniżył prognozę. Kurs Rafako idzie lekko zniżkuje. Rynek uznał wyniki za słabsze od spodziewanych.

Wczorajsza sesja przyniosła gwałtowne odbicie po niedawnych spadkach. Impulsem do wzrostowej korekty było testowanie przez indeks WIG 20 psychologicznego poziomu 1500 pkt. W tej okolicy wyraźnie aktywny jest popyt. Nie powinno to dziwić zważywszy, że zaledwie 20 pkt niżej jest kluczowy poziom obrony rozpoczętego w sierpniu trendu wzrostowego w średnioterminowym horyzoncie. Spadek poniżej tego poziomu może przynieść falę wyprzedaży akcji. W decyzji o silnym zwrocie na północ inwestorom na GPW pomogły doniesienia z rynku węgierskiego i parkietów zachodnich. Jeszcze w poniedziałek w naszym regionie trwała niepewność związana z załamaniem w Rosji. Za to początek tygodnia był udany dla największych rynków, co pomogło giełdom w Warszawie i Budapeszcie. Równoczesne ożywienie na obu rynkach sugeruje zaangażowanie inwestorów zachodnich. W przypadku GPW korzystają oni na słabej złotówce, która sprawia że polskie walory są relatywnie potaniały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bank , PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: wyraźne osłabienie w końcówce handlu