GPW: wyraźniejsze pogorszenie nastrojów

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 24-09-2004, 12:57

Popołudniowa część sesji przynosi wyraźniejszą przewagę sprzedających. Spadkowa korekta i realizacja zysków, którą przez większą część tygodnia udawało się kontrolować bykom, teraz zdecydowanie mocniej daje znać o sobie. Indeks największych spółek WIG 20 oddala się od poziomu 1800 pkt i obecnie znajduje się ok. 20 pkt niżej. W tych okolicach znajdują się wsparcia i można spodziewać się aktywniejszej postawy popytu. Obroty nadal niewielkie.

Wśród największych spółek po niezłym początku słabną TPSA, KGHM i PKN. Merrill Lynch podwyższył zalecenie dla Orlenu ze sprzedawaj do neutralnie. KGHM Polska Miedź zmniejszył wycenę (przeprowadzoną metodą praw własności) posiadanych 100 proc. akcji spółki telekomunikacyjnej Dialog do 86,12 mln zł. Jednocześnie zwiększono wartość pakietu 19,61proc. akcji Polkomtela do 705,82 mln zł. Słabsze nastroje również w sektorze bankowym. Gorsze nastroje wokół banków mogą mieć związek z niedawnym raportem DM BZ WBK, którego analitycy obniżyli rekomendacje dla największych banków. Agora lekko zniżkuje. Kursowi medialnej spółki z pewnością nie pomogła rekomendacja "sprzedaj" od analityków BDM PKO BP. Z kolei notowania Grupy Kęty idą lekko do góry. Spółka podniosła prognozy kwartalne i roczne prognozy finansowe zysku do 92 mln zł.

Na szerokim rynku wzrosty kontynuują spółki, które zaliczą ten tydzień do udanych. Dobrze radzą sobie kursy Apatora, dystrybutorów części samochodowych Zyskuje Emax, który informował ostatnio o nowych kontraktach. Akcje Brokera FM zwyżkują po rekomendacji kupuj od DM Millennium.

Na sporym plusie jest Mostostal Zabrze. Spółka zależna holdingu zawarła kontrakty na kwotę 10,3 mln zł. Bez większych emocji inwestorzy przyjęli informację o otwarciu przez Techmeks Regionalnego Centrum Operacji Satelitarnych - głównego celu inwestycji spółki ze środków pozyskanych w tegorocznej publicznej emisji akcji. Zniżkuje Wilbo. Dwoje wiceprezesów Wilbo - Elżbiety Kużel i Grzegorz Nonna zrezygnowało z pełnionych funkcji "z przyczyn osobistych". Trudno oprzeć się wrażeniu, że dymisje mają związek ze słabymi wynikami spółki. Strata grupy kapitałowej Wilbo po pierwszym półroczu przekracza 2 mln zł. Bez zmian notowane są akcje Forte, producenta mebli.1 października na giełdzie zadebiutuje 2,05 mln akcji. Z kolei realizacja zysków dotknęła Mostostal Siedlce, który wielokrotnie w ostatnim czasie był gwiazdą sesji.

Z ważniejszych danych o godz. 16 opublikowany zostanie wskaźnik cen żywności i napojów bezalkoholowych za I połowę września, który będzie miał znaczenie w obliczu prognoz na najbliższe posiedzenie RPP.

Mijający tydzień przyniósł korekcyjne spadki po wyznaczeniu przez indeks WIG nowego historycznego maksimum. Z kolei indeks największych spółek WIG 20 zbliżyl się się do istotnego oporu na poziomie 1850 pkt. Póki co realizacja zysków nie nasila się. Odreagowanie silnej zwyżki przybiera delikatny i płytki charakter. Świadczą o tym chociażby niskie obroty towarzyszące ostatnim spadkom. Pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie można wiązać ze zniżkami za oceanem. Jednak polski rynek, przynajmniej na wczorajszej sesji, wykazywał relatywną siłę wobec zachodnich parkietów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: wyraźniejsze pogorszenie nastrojów