GPW: Wysokie otwarcie sprowokowało realizację zysków

Artur Szymański
17-02-2004, 10:32

Wysoko otworzył wtorkową sesję WIG20. Indeks największych spółek wystartował z poziomu 1757 pkt, czyli na 0,8-proc. plusie. Skłoniło to to realizacji zysków, w efekcie czego WIG20 szybko zjechał do poniedziałkowego zamknięcia.

Od sporego wzrostu zaczął dzień KGHM. Wczorajszy wieczorny raport z dokonań IV kwartału potwierdził oczekiwania dobrych wyników. Zysk netto KGHM w IV kwartale wyniósł 131,7 mln zł. W całym roku kombinat zarobił na czysto 411,5 mln zł, w porównaniu do 254,5 mln zł w roku poprzednim. Jeśli ceny miedzi na światowych rynkach utrzymają się na wysokim poziomie, to KGHM podwyższy prognozę wyników w połowie roku.

Wzrostem dzień zaczął też Computerland. Ostatni kwartał 2003 r. informatyczna spółka zakończyła skonsolidowanym zyskiem netto wysokości blisko 6 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku spółka informowała o 1,3 mln zł straty. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne powodują ponad 2-proc. wzrost akcji na giełdzie.

Jeszcze lepiej prezentuje się Ster-Projekt. Zysk netto wzrósł w IV kwartale o 34 proc. do 12,34 mln zł. Oprócz podania wyników spółka przekazała komunikat o wpłynięciu umowy zakupu i dostawy sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Umowę ze Ster-Projektem zawarł Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, reprezentowany przez Fundację Fundusz Współpracy. Wartość kontrkatu wynosi 2,8 mln euro.

Tanieje Getin. Spółka zakończyła IV kwartał stratą netto w wysokości 2,68 mln zł. Rok wcześniej była ona dwukrotnie mniejsza, wynosiła 1,31 mln zł. Przychody Getinu spadły aż o 54 proc. do 519 tys. zł.

Na skutek kiepskich wyników spada też wycena Banku Handlowego. Wprawdzie spółka zakończyła IV kwartał zyskiem netto wysokości 31,73 mln zł – trzykrotnie lepszym od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale w całym 2003 r. narastająco przychody odsetkowe Banku Handlowego spadły o 23 proc., a wynik na działalności bankowej był o 11 proc. niższy niż w 2002 r. Zysk operacyjny banku wzrósł o 7,8 proc. do 389,05 mln zł, ale netto spadł o 3,4 proc. do 234,51 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Wysokie otwarcie sprowokowało realizację zysków