GPW z szansami na dalszą zwyżkę

Konrad Sobiecki
opublikowano: 31-07-2009, 08:30

Na piątkowej sesji przesądzą się losy udanego- jak dotąd - tygodnia. Po wzrostowej, czwartkowej sesji na Wall Street jest szansa na kontynuację zwyżki również na Książęcej. Dużo zależeć będzie jednak od amerykańskich danych makro.

GPW zaskoczyła wczoraj niejednego inwestora. W większości komentarzy mogliśmy doszukać się prognozy korekty, ale jak to na giełdzie bywa - większość i tym razem nie miała racji.

Na czwartkowej sesji od rana notowaliśmy wzrosty, jednak prawdziwy rajd na WIG20 rozpoczął się kiedy do gry weszli Amerykanie. Dzięki nim, indeks blue chipów bez najmniejszego wahania przebił znaczący poziom 2100 pkt. ustanawiając nowy tegoroczny rekord. Z technicznego punktu, korzystne dla nas jest odsunięcie się o 40 pkt. od wsparcia indeksu. Najbliższy opór to 2250 pkt.

Ponieważ kierunek ruchów cały czas wskazuje nam zagranica – u niej należy doszukiwać się sygnałów jak potoczą się i dzisiejsze losy GPW. Sesja na Wall Street zakończyła się zwyżką tamtejszych indeksów co dobrze wróży rozpoczęciu handlu i u nas. Do końca nie wiadomo  czy amerykańscy inwestorzy „sztucznie” wyciągają indeksy na koniec miesiąca, czy też może wyniki Motoroli i kilku innych spółek napełniły ich takim optymizmem. Producent telefonów po długim ciągu strat, w II kwartale pochwalił się wczoraj zyskiem (1 cent na akcję wobec konsensusu 4 centy straty). To wystarczyło aby utrzymywać indeksy w zielonych rejonach. Ostatecznie sesja zakończyła się blisko 1-proc. wzrostami większości wskaźników. Warto zauważyć, że S&P500 zbliżył się do 1000 pkt. Jeżeli nic nie popsuje szyku, w najbliższym czasie rynek będzie próbował go przebić.

Kiedy to nastąpi? Sporo zależeć będzie od dzisiejszej publikacji amerykańskiego PKB w II kw., którego odczyt poznamy o godz. 14:30. Oczekiwania rynku sugerują, że tamtejsza gospodarka skurczyła się o 1,6 proc. Wartość niewiele różniąca się od prognoz może okazać się porządnym wsparciem dla światowych byków.

Nie należy również zapomnieć o indeksie Chicago PMI (godz.15:45), który zawsze miał wpływ na decyzje inwestorów. Tym razem, z uwagi na istotniejsze dane wcześniej – odczyt może pozostać lekko w cieniu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane