GPW zacznie od poślizgu i wzrostów

Marcin Kiepas
opublikowano: 13-08-2009, 09:15

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie na pewno rozpocznie się… od poślizgu. Z uwagi na awarię na GPW start notowań oczekiwany jest o godzinie 11.

Sesja w Warszawie powinna też rozpocząć się od wzrostów. Niewykluczone, że będą one silne. Wskazują na to nie tylko popytowe impulsy, jakie pojawiły się po wczorajszej wzrostowej sesji na Wall Street (S&P500 1,15 proc.; Nasdaq Composite 1,47 proc.), ale również opublikowane dziś rano zaskakująco dobre dane makroekonomiczne z Niemiec i Francji. W obu tych europejskich państwach dynamika PKB nieoczekiwanie wzrosła w II kwartale o 0,3 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy prognozowano jej spadek o 0,3 proc. Dane te pozwalają oczekiwać, że gospodarka strefy euro skurczy się w II kwartale br. o mniej, niż prognozowane 0,6 proc. (dane zostaną opublikowane o godzinie 11.).

Impulsem do kupna akcji mogą też być rosnące ceny surowców. Rano ropa drożeje o 0,5 proc., a miedź o 1,8 proc. Takim impulsem mogą być również wyniki spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W II kwartale br. TVN zarobił netto 149 mln zł, podczas gdy rynek prognozował zysk na poziomie 121 mln zł. Agora natomiast wypracowała w tym samym okresie zysk netto na poziomie 12,2 mln zł wobec prognozowanych 8,8 mln zł i wobec 21,5 mln zł zysku przed rokiem.
Wspomniane czynniki zapewnią popyt na akcje w pierwszych godzinach notowań. O tym, czy utrzyma się on do końca sesji, zdecydują natomiast popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych nt. sprzedaży detalicznej. Oczekuje się, że w lipcu wzrosła ona o 0,3 proc., natomiast sprzedaż bez samochodów wzrosła o 0,1 proc.

Bez wpływu na zachowanie GPW będą natomiast publikowane dziś dane z Polski. O godzinie 14-tej Główny Urząd Statystyczny opublikuje lipcowe dane o inflacji CPI (prognoza: 3,4 proc.), a Narodowy Bank Polski dane o podaży pieniądza (prognoza: 13,5 proc.).

Marcin Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW zacznie od poślizgu i wzrostów