GPW zacznie spadkiem

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse
opublikowano: 11-08-2009, 08:51

Pierwsza sesja nowego tygodnia w Stanach nie zachwyciła. W sumie też nie rozczarowała, bo zakończenie na minimalnym spadku przy całkowitym braku impulsów, a dodatkowo po imponujących wzrostach jest jednak wygraną byków.

Podczas wczorajszego handlu jedynym wydarzeniem były drożejące o 130 proc. akcje Freddie Mac, a więc jednej z byłych najważniejszych instytucji na rynku hipotecznym w USA. Informacja o tym, że agencja nie przewiduje pomocy amerykańskiego  rządu w drugim kwartale sprawiła, że kurs wystrzelił. Co prawda, w komunikacie spółka wyraźnie podkreśliła, że z pewnością kolejne uprzywilejowane pożyczki są tylko kwestią czasu, ale rynek już się tym nie   przejmował. Freddie Mac zyskał 128 proc, a Fannie Mae ponad 50 proc. Przełożenie się tych zachowań na rynek było całkowicie marginalne, ponieważ waga hipotecznych olbrzymów w indeksie jest niemal zerowa.

Również na GPW poniedziałkowa sesja dla największych spółek była mało interesująca. Od rana brakowało piątkowego optymizmu, a dodatkowo przez cały dzień nie było żadnych danych makro, które mogłyby jednoznacznie wpłynąć na  przebieg sesji.  Taki stan powodował, że WIG20 ugrzązł w okolicy neutralnej i nic nie wskazywało, że może się to zmienić. Popyt utrzymywał się nad wsparciem 2100 pkt., a podaż bez negatywnych sygnałów nie czuła się pewnie w roli atakującego.

Po południu na przekór zachodnim parkietom popyt spróbował szczęścia i udało  mu się doprowadzić do wyciągnięcia rynku na 1 proc. wzrosty, ale radość trwałą krótko, bo wystarczyło parę minut by powrócić do poprzednich poziomów. Tym wszystkim mikro-zawirowaniom skutecznie opierała się TP SA, która wraz z AGORĄ były liderami wzrostów. Z kolei największy problem rynek miał z KGHM, którego kurs dość nerwowo reagował na zapowiedzi strajku załogi. Fakt, że gracze przejmowali się tak oklepanym scenariuszem doskonale pokazuje, że sezon ogórkowy trwa w najlepsze i jakieś powody do uzasadnienia ostatecznego spadku muszą być. Przy panującym spokoju wśród największych zdecydowanie wyróżniał się szeroki rynek. Kolejny raz mWIG i sWIG zakończyły dzień na nowych tegorocznych maksimach i potwierdziły, że wśród mniejszych spółek hossa trwa w najlepsze.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kiedy wydawało się, że dzień zakończymy spokojnie niespodziewanie fiksing (jak zwykle w takich przypadkach) zmienił obraz dnia. Byki ostatecznie postawiły na swoim i solidnym kapitałem w tej fazie sesji oddaliły WIG20 od sesyjnych minimów. Choć taka końcówka generuje dobre statystyki, bo po euforycznym piątku udało się zakończyć wzrostem to jednak pozostawia niedosyt. Identyczna zwyżka w trakcie normalnego handlu byłaby bardziej przekonująca, a jednocześnie psychicznie wspomagająca dla kupujących. Sztuczne fiksingi nie mają absolutnie żadnej wartości prognostycznej, więc dziś sesja może spokojnie rozpocząć się od jedno procentowej przeceny i nie będzie to nic wyjątkowego, a jedynie potwierdzenie faktycznego stanu rynku. Za tym scenariuszem przemawia dodatkowo argument, że wczoraj  wyjątkowo dobrą sesję miała TPSA, która jako walor defensywny jest szczególne mocno faworyzowana w momentach giełdowej niepewności. Czyżby taki moment się zbliżał?

Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk, Analityk A-Z Finanse

Polecane