GPW: zagranica ponownie kupuje akcje w Warszawie

Administrator
22-01-2002, 16:47

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji powszechnie zastanawiano się czy wartości głównych indeksów utrzymają się ponad bliskimi wsparciami. Chyba nawet najwięksi optymiści, że na wtorkowej sesji indeks WIG20 pobije tegoroczny rekord i zawędruję na poziomy sprzed ponad 6 miesięcy. Stało się tak głównie za sprawą znakomitych spółek z segmentu TMT.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji powszechnie zastanawiano się czy wartości głównych indeksów utrzymają się ponad bliskimi wsparciami. Chyba nawet najwięksi optymiści, że na wtorkowej sesji indeks WIG20 pobije tegoroczny rekord i zawędruję na poziomy sprzed ponad 6 miesięcy. Stało się tak głównie za sprawą znakomitych spółek z segmentu TMT.

Otwarcie mogło sygnalizować, że przebieg sesji będzie emocjononujący, ale ze względu na starcie popytu i podaży w strefie istotnych wsparć, a nie gwałtowne wzrosty. WIG 20 startował poniżej poziomu 1,4 tys. punktów. Jedynie TechWIG zyskał na otwarciu 0,38 proc. głównie za sprawą Telekomunikacji Polskiej oraz Softbanku. Jednak już w pierwszych minutach

sesji zarysowała się przewaga kupujących. Poprawie nastrojów na GPW sprzyjało odreagowanie wcześniejszych spadków na parkietach zachodnioeuropejskich.

Około południa rozpoczął się gwałtowny marsz indeksów na północ. WIG 20 zdecydowanie wkroczył w okolice styczniowych szczytów (1430 -1440 punktów). Bariera nie zahamowała impetu wzrostów i głównie za sprawą walorów technologicznych wartość głównego wskaźnika wspięła się na najwyższy poziom w tym roku (1452 pkt.). Entuzjazm z jakim kupowano akcje firm informatycznych wskrzesiły lepsze niż się spodziewano wyniki podane przez amerykańskie spółki takie jak Lucent i Amazon.com. Internetowy sklep po raz pierwszy w historii wykazał zysk. W rezultacie akcje Computerlandu, Prokomu,

Softbanku i Comarchu stały się największym przedmiotem pożądania na GPW, a kursy poszybowały w górę podczas sesji nawet ponad 8 proc.

Mniejsze zyski zanotowały walory gigantów reprezentujących tradycyjne branże gospodarki: PKN Orlen, Pekao oraz KGHM. Ich ceny wzrosły około 2 proc. W przypadku tej ostatniej firmy, wycenie nie zaszkodziła informacja Pulsu Biznesu o planach utworzenia rezerw na kwotę 150 mln zł, zwłaszcza, że plany te zostały pozytywnie ocenione przez specjalistów.

Obserwatorzy rynku na sprawców nagłej hossy typowali inwestorów zagranicznych, jednocześnie zaznaczając że rynku wyczuwalne jest osłabienie aktywności rodzimych funduszy emerytalnych. Zwrot na rynku poparty był zwiększoną aktywnością handlujących w porównaniu z poniedziałkowymi notowaniami. Obroty wyniosły 356,2 mln zł.

WIG 20 zakończył notowania na poziomie 1450,5 punktu, zyskując 3,52 proc. Po krótkim okresie niepewności giełda powróciła do zdecydowanych wzrostów i aktualnie bez większego ryzyka można wytyczyć kierunek ruchu cen akcji w najbliższym okresie. Dalszej poprawie sprzyja zbliżające się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek po grudniowych danych o inflacji oczekuje redukcji stóp i gracze z pewnością wykorzystają nadchodzące sesje na dyskontowanie spodziewanej decyzji Rady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW: zagranica ponownie kupuje akcje w Warszawie