GPW zakończyła dzień pod kreską

ISB
opublikowano: 10-07-2008, 17:50

Czwartkowe notowania na warszawskim parkiecie cechowała duża huśtawka nastrojów. Po słabym początku, optymistycznym półmetku, dzień niestety zakończył się na minusach dla wszystkich głównych indeksów.

"Dzisiejszy poranek na warszawskim parkiecie nie zapowiadał się obiecująco. Po dużych spadkach na Wall Street wywołanymi obawami przed stratami firm finansowych i spowolnieniem wzrostu gospodarczego największej gospodarki świata, indeksy giełd europejskich były przygotowane na najgorsze. I tak się stało - dzisiejsze notowania indeksu WIG20 rozpoczęły się zniżką sięgającą 1,35%" - poinformował analityk BDM, Marcin Stebakow.

Analityk dodaje, że w pierwszych minutach sesji sytuacja na pozostałych parkietach europejskich nie odbiegała od tej w Warszawie - niemiecki DAX oraz francuski CAC40 odnotowały spadki podczas otwarcia wynoszące odpowiednio 0,75% oraz 1,6%.

"Po takim rozpoczęciu warszawski indeks blue-chipów zaczął zyskiwać na wartości, by na chwilę przed godz. 12. dojść do poziomu wczorajszego zamknięcia. W pierwszych godzinach sesji aktywnie handlowano walorami KGHM oraz TPSA i ostatecznie spółki te sesję zakończyły z wzrostami odpowiednio 2,37% oraz 1,87%. Wielkim przegranym dzisiejszej sesji był natomiast Cersanit, którego akcje spadły podczas czwartkowej sesji o 12,59%" - wylicza Stebakow.

W przekonaniu eksperta BDM inwestorzy uważają, że wynikom Cersanitu nie sprzyja silny złoty oraz wysokie ceny gazu wykorzystywanego przy produkcji płytek, a także koszty obsługi zadłużenia. Spółka 40% swojej produkcji kieruje bowiem na eksport. Od początku tego roku notowania firmy spadły już o 49% i są teraz na najniższym poziomie od pierwszego kwartału 2006 roku.

"Po godz. 13. indeksy niesione dobrymi informacjami z amerykańskiego rynku terminowego ruszyły na północ ustanawiając na poziomie 2609,13 pkt dzienne maksimum. Niestety w chwilę później euforia minęła i WIG20 zanotował spadek który kosztował go ok. 20 pkt. i na fixingu indeks oddał z nawiązką to co udało mu się wypracować w ciągu całego dnia" - kontynuuje Stebakow.

Dodał, że spadek w ostatnich minutach sesji spowodowany było pogorszeniem nastrojów zza Oceanem, gdzie tamtejsze indeksy rozpoczynały swoją huśtawkę nastrojów.

W czwartek indeks WIG 20 spadł o 1,19% do 2 557,66 pkt a WIG o 0,93% do 39 632,83 pkt. Obroty przekroczyły poziom 1,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW zakończyła dzień pod kreską