GPW zakończyła tydzień wzrostami

Przemysław Barankiewicz
14-10-2002, 00:00

Przez większość piątkowej sesji inwestorzy mogli się nudzić, ale nie mogli narzekać. Znakomity początek i koniec sesji wystarczyły do wywindowania indeksu WIG 20 w pobliże 1100 pkt. Wysokie, jak na ostatnie tygodnie, były także obroty, a gros z nich wypracowały trzy spółki: TP SA, KGHM i PKN Orlen.

Wzrost obrotów może sugerować, że zaczyna się gra pod referendum w Irlandii (19 października). Ciągle istnieje jednak ryzyko, że wyspiarze ponownie zagłosują przeciw traktatowi nicejskiemu. Wówczas indeksy na GPW z pewnością pokonałyby wszystkie wsparcia.

Piątkowej zwyżce przewodził KGHM. Spółka podniosła prognozy tegorocznego zysku netto z 52 do 141 mln zł. To ambitne plany, mogące świadczyć, że z kontrolą kosztów w miedziowym gigancie jest coraz lepiej. Pamiętajmy jednak, że rynek zawsze sceptycznie oglądał raporty lubińskiej spółki, która niechętnie tworzy rezerwy (szczególnie na Telefonię Lokalną).

Mocna była TP SA, bo chwilowo znikła groźba sprzedaży akcji operatora przez bank BGK. Z kolei wzmocnienie Orlenu może być spóźnioną reakcją na coraz bardziej prawdopodobne przejęcie Rafinerii Gdańskiej i zdobycie pełnego monopolu na rynku.

Nieco mniej zyskały banki, wśród których pozytywnie wyróżniały się Pekao SA i BIG BG. Na bardzo optymistyczną rekomendację Deutsche Banku, zakładającą podwojenie zysku w 2003 r., nie zareagował kurs BPH PBK.

Silnie zwyżkowała wycena 4Media, Mostostalu Gdańsk i Elektrimu. Po uspokajającym komunikacie zarządu, nadal zwyżkuje wycena Relpolu. Niedawne obniżenie prognoz przez CSS nieoczekiwanie owocuje wzrostami kursu spółki. Najwyraźniej gracze liczyli na jeszcze większą redukcję.

Bardzo dobrze w ostatnich dniach zachowują się papiery Groclinu. Widać, że plany Zbigniewa Drzymały, który chce uczynić ze spółki ideał firmy z zasadami „corporate governance”, spotkały się z uznaniem rynku. Jeszcze większy wpływ na wycenę mają doniesienia o wysokiej cenie nowej emisji akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW zakończyła tydzień wzrostami